Hanuka-rekord árpádsávos lobogókkal
Felbukkant például a gój motorosok egy csoportja is, igaz, motorok nélkül. Vezetőjük – miközben a médiát, kitüntetett helyen a Népszabadságot szapulta – arról győzködte a körülötte állókat, hogy nem a hanuka ellen, hanem tulajdonképpen mellette jöttek demonstrálni.
Hősök tere közepén mindvégig egy nagy méretű árpádsávos zászló lobogott. Az ünnepség vége felé összeverődtek a bőrfejűek, és más ellentüntetők. Tiszteletét tette a szélsőjobb néhány ismert alakja is, antiszemita bekiabálások szennyezték a levegőt. Néhányan a rendőröket és a biztonságiakat kóstolgatták. A magyar zsidók ezúttal is békésen viselkedtek, a szélsőjobbosok ezúttal sem. A hanuka ünnepség részvevőit buszokkal vitték át az A38 hajóra, ahol koncertekkel folytatódott a rendezvény.
A rendőrség hivatalos tájékoztatása szerint rendbontás (fizikai értelemben) nem történt. Igazoltatások viszont voltak: egy embert, akit bűncselekmény elkövetése miatt köröztek, előállítottak.
Verő Tamás rabbi a tömeg előtt kijelentette, hogy sikerült a rekordkísérlet, amely azt célozta, hogy minél többen jöjjenek össze hanuka alkalmából fáklyát gyújtani. A rabbi hozzátette: eredetileg az egész Hősök terén alkották volna a fáklyát vivő emberek a hanuka alkalmából gyújtott gyertyatartó, a hanukia alakját. Az engedélyezési problémák miatt viszont csak a Műcsarnok előtt jöhettek össze az emberek.
Verő Tamás az árpádsávos lobogó körül csoportosuló a tömegre isten áldását kérte.
A rabbi az MTI-nek elmondta: az áldáskérés mindenkire, zsidókra és nem zsidókra egyaránt vonatkozott. A hanuka a fényesség eljöveteléről, a sötétség visszaszorulásáról szól - jelezte.
Arra a kérdésre, hogy a Magyar Gárda erre ellenrendezvényt szervezett egy közeli helyen, azt mondta, nem sokat tud erről a kezdeményezésről.
Arról is szólt, hogy programjuk folytatódik az A38-as hajón, ahol többek között Fellegi Balázs zenekara lép fel, illetve az érdeklődők párbeszédet hallhatnak Verő Tamás és Köves Slomó rabbik között a hanukáról. A gyermekeknek ugyanitt interaktív foglalkozást tartanak a hanuka ünnepéről a zsidó ifjúsági szervezetek.
A nyolcnapos hanuka az egyik legnagyobb zsidó ünnep, amelyen a hívők a jeruzsálemi Templomnak a szír-görög dúlás utáni, az i.e. 165. évben történt újbóli felszentelésére emlékeznek. A hanuka örömünnep, a szabadság - a vallási és a fizikai szabadság -, valamint a fény ünnepe. Az ünnep a zsidó naptár szerint kiszlév hó 25-től tévét hó 2-ig tart.
Az ünnepre, amelyet már Jeruzsálem felszabadítása után egy évvel megültek, mécses- vagy gyertyagyújtással emlékeznek. Kiszlév hó 24-én este egy lángot gyújtanak a nyolcágú gyertyatartón, a hanukián, majd minden este eggyel többet. A gyújtólángot vagy szolgagyertyát - samesz - a gyújtás után a hanukia kilencedik ágára teszik. Az új gyertyát mindig balról teszik hozzá a többihez és balról jobbra haladnak a gyújtással. A gyertyatartó a zsinagógában - miként a Szentélyben - a déli oldalon áll, keletről nyugatra fordítva, otthon az ablak közelébe helyezik, hogy fénye kifelé is világítson, és hirdesse hanuka csodáját. A láng meggyújtásakor első alkalommal három, a többi napon két imát mondanak. A gyertyáknak legalább fél órát kell égniük, és nem szabad őket világításra használni.
Hanuka ideje alatt, mivel az öröm ünnepe, sem böjtölni, sem gyászolni nem szabad. A család tagjai megajándékozzák egymást, játékkal, beszélgetéssel töltik együtt az estéket.