Hagyó Miklós zsarolásért is felelhet
A gyanúsítás szerint Hagyó 2008-ban főpolgármester-helyettesként arra utasította Balogh Zsoltot, a BKV megbízott vezérigazgatóját, hogy adjon át neki évente 15 millió forintot.
"Követelése nyomatékosítása érdekében Hagyó Miklós kilátásba helyezte, hogy amennyiben Balogh Zsolt nem adja át a kért összeget, akkor a Balogh által egy kft. számára 2007 decemberében - Hagyó utasítására - szabálytalanul kiállított teljesítés-igazolás miatt ellehetetleníti" - tartalmazza a közlemény. Balogh Zsolt a kilátásba helyezett fenyegetések hatására 2008-ban és 2009-ben is 15-15 millió forintot juttatott Hagyó Miklósnak.
A nyomozó ügyészek szerint Hagyó cselekménye hivatalos személyként elkövetett zsarolásnak minősül.
A hűtlen kezelés és más bűncselekmények gyanújával indult nyomozásban május közepe óta fogva tartott egykori szocialista főpolgármester-helyettes hétfői kihallgatásán panasszal élt a gyanúsítás ellen és tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el - közölte az ügyészség.
Hagyó előzetes letartóztatását a nyomozási bíró legutóbb szeptember 17-ig hosszabbította meg.
Balogh Zsolt a Magyar Nemzet című napilap ez év március 6-i számában nyilatkozott arról, hogy ő személyesen 15 millió forintot adott át Hagyónak egy nokiás dobozban, s további csaknem 55 millió forint jutott el hozzá más csatornákon a BKV-tól.
A BKV-val kapcsolatos ügyekben tavaly kezdett nyomozni a BRFK. A botrány akkor pattant ki, amikor a Magyar Nemzet megírta, hogy Szalainé Szilágyi Eleonóra humánpolitikai igazgatónak 2008 márciusában - prémiumokkal együtt - mintegy százmillió forintos végkielégítést fizettek ki, ezután pedig havi 1,2 milliós fizetéssel tovább foglalkoztatták.
A rendőrség nyomozást indított több BKV-s szerződéssel kapcsolatban és meggyanúsította Regőczi Miklós volt kommunikációs vezérigazgató-helyettest, Zelenák Tibor volt kommunikációs főosztályvezetőt és Mesterházy Ernőt, Demszky Gábor főpolgármester tanácsadóját.
A Repülőtéri Rendőri Igazgatóság is nyomoz egy vesztegetési ügyben, amelyben érintett a BKV volt jogi igazgatója, Sziebert György, illetve Rényi-Vámos Krisztina, a Budapest Airport egykori jogi igazgatója. Sziebert Györgyöt 2009. december 4-én egy mélygarázsban fogta el a rendőrség, amint éppen egy szerződésből visszamaradt pénzt adott át a gyanú szerint.
A BKV-ügy egyes szálait ez év május 21-én vette át a Központi Nyomozó Főügyészség. Hagyót néhány nappal korábban, mentelmi jogának lejártakor vették őrizetbe, és azzal gyanúsították meg, hogy közvetlenül vagy közvetítőin keresztül utasításokat adott a BKV vagyongazdálkodási kötelezettséggel rendelkező egyes vezetőinek, hogy a közlekedési vállalat számára szükségtelen szerződéseket kössenek, például a HÉV utastájékoztató rendszerével, vagy tanácsadással összefüggésben.