Hagyó gondolt a jövőre: "átrendezte" vagyonát, mielőtt lecsukták

Már nem volt Hagyó Miklós nevén komoly befolyást jelentő üzletrész vagy lakóépület, amikor múlt pénteken őrizetbe vették - írja a Heti Válasz.

Hagyó Miklós két hónapja vagyonátrendezésbe kezdett - alighanem azért, hogy később ne lehessen egykönnyen zár alá venni, elkobozni a legféltettebb javait - írja legfrissebb számában a Heti Válasz.

Abban a pillanatban tehát, amikor mentelmi jogának lejártakor őt is beszippantotta a BKV-s büntetőeljárás (múlt péntek: előállítás, gyanúsítotti kihallgatás, éjszakai őrizetbe vétel; hétfő: előzetes letartóztatás), már nem volt a nevén komoly befolyást jelentő üzletrész vagy lakóépület.

A volt szocialista főpolgármester-helyettes nemrég például kiszervezte maga alól azt a Wirtass Kereskedelmi Kft.-t, amely a Hír Tv értesülése szerint több értékes ingatlant is birtokol a budapesti Operaház és Balettintézet környékén.

Családon belüli cégátrendezés

A Heti Válasz úgy tudja, 2010. április 2. és május 10. között Hagyó tulajdoni hányada 97-ről 24,7 százalékra csökkent a cégben - miközben élete párja, Ottlik Lilla Lea és édesanyja, Ottlikné Fekete Éva összesen 44,8 százalékos üzletrészre tett szert (a társaság szűk egyharmada pedig egy Nagykanizsáról vezetett vállalkozáshoz került).

Az új Wirtass-tag Ottlik Lilla Lea visszatérő szereplője a felvilági "szappanoperáknak"; ugyanő a '90-es években a Fidesz-tanácsadóként indult Varga Tamás felesége volt. (A luxusautókereskedő-üzletember már szakított a jobboldali párt pénzügyi elitjével, és éppen az MSZP felé tájékozódott, amikor gazdasági bűncselekményeken és milliárdos csaláson kapták. A szabadságvesztés letöltése elől 1999-ben külföldre szökött, s öt éve szállították haza Amszterdamból.)

Hagyó Miklós azonban nem csak újdonsült hozzátartozóit vonta be a vagyonkimentő akciókba. Két ingatlant a lányának ajándékozott, egy harmadik hajlékra pedig volt élettársa, Csecserits Beáta szerzett haszonélvezeti jogot. Ha tehát e lakást zár alá venné is a hatóság, nehéz volna értékesíteni, hiszen a birtokon belüli haszonélvezőt nem lehet csak úgy kiakolbólítani.

Porszemek a gépezetben

A volt MSZP-s politikus kárminimalizáló lépései közben azért csúszott néhány "porszem" a gépezetbe. A rendőrség április közepén bűnszervezet létét rögzítette - a gyanú szintjén - a BKV-nál, így Hagyót is bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel gyanúsították meg.

Ez azt jelenti, hogy a továbbiakban neki kell bizonyítania, hogy a bűnszervezetben való részvétele idején keletkezett vagyonát törvényesen szerezte, s ha erre képtelen, elkobzás a jussa. Vagyis Hagyó maradék "jószágai" - különös tekintettel a 2006-2009-es főpolgármester-helyettesi periódusában felhalmozott értékekre - közel sincsenek biztonságban.

Hagyó Miklós gyanúsnak ítélt tettei kísértetiesen hasonlítanak a Demszky Gábor egykori tanácsadójaként jegyzett Mesterházy Ernő feltételezett cselekményeihez. Utóbbi állítólag "csak" rábírta (felbujtóként), Hagyó viszont közvetlenül vagy közvetítő útján utasította a BKV vezetőit, hogy szükségtelen szerződéseket kössenek - például a HÉV utastájékoztató rendszere, valamint kommunikációs-tanácsadási szolgáltatások ügyében.

Bizalmasok "gondnoksága" alatt a fővárosi közműcégek

Egy biztos: a főváros cégeit Hagyó és Mesterházy gondnokság alá vette - volt üzlettársakat és elkötelezett kerületi pártvezetőket emelve az igazgatóságok, felügyelőbizottságok élére. A BKV-nál például három hű liberális szolgált (Tóthfalusi György, Forró Zoltán és Boruzs András személyében), a gyógyfürdőknél két Mesterházy-ember (Bognár Attila és Borda Beáta), illetve egy Hagyó-mindenes (Czeglédy Gergő) osztozik a felelősségben, de az FKF felügyelőbizottságának elnöki tisztét is egy MSZP-s, a párt XVIII. kerületi alelnöke, Szaniszló Sándor tölti be.

A Heti Válasz tavaly ősszel egyértelművé tette: Hagyó házi jogászai, a cikkünk elején említett Wirtass Kft. képviseletét is ellátó Horváth, Dóczi és Lehmann (HDL) Ügyvédi Iroda névadói ugyancsak a zűrösnek bizonyuló fővárosi vállalatokból - a BKV mellett az FKF-ből és a fürdőtársaságból - hozták ki a legtöbbet, már ami a pénzt illeti. A volt főpolgármester-helyettest 13 éve ismerő Horváth Iván ügyvédi társulása 230 millió forintnyi megbízási díjat kaszált a három céggel való kapcsolata révén.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.