Hagyó-per: keresik a bíróságot

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) megkezdte a vizsgálatát annak a Fővárosi Törvényszékről érkezett indítványnak, amelyben két kiemelt fővárosi ügy, köztük a Hagyó Miklós büntetőperének másik bíróságra való áthelyezését indítványozták.

Az egyik áthelyezni javasolt ügy Hagyó Miklós volt szocialista országgyűlési képviselő, főpolgármester-helyettes és 14 társának büntetőpere, amelyben a napokban benyújtott vád többek között zsarolás, hivatali visszaélés és bűnszervezetben elkövetett hűtlen kezelés, amellyel az ügyészség szerint legalább másfél milliárdos kárt okoztak a BKV Zrt.-nek.

A Fővárosi Törvényszék keddi közleményében tudatta, hogy indítványozza a Hagyó-ügyben és egy másik, szerzői jogok megsértésével kapcsolatos kiemelt büntetőperben is azonos hatáskörű, másik bíróság kijelölését, amire a törvény szerint akkor van lehetőség, ha az ügy ésszerű időn belül történő elbírálása az adott bíróság rendkívüli és aránytalan munkaterhe miatt nem biztosítható. A kijelölés iránti indítványban meg kell indokolni, hogy a kijelöléssel érintett ügy ésszerű időn belül való elbírálása miért nem biztosítható, továbbá fel kell sorolni azokat az ügyforgalmi, személyzeti és egyéb adatokat, amelyek a bíróság rendkívüli és aránytalan munkaterhét igazolják.

A két, áthelyezésre indítványozott ügy kiemelt jelentőségű, ezért a törvény szerint az érkezéstől számított három hónapon belülre kell kitűzni, és kéthavonta kell tárgyalni. A két ügy méreteire jellemző, hogy a nyomozati irat 179, illetve 84 kötetes, tucatnyi a vádlott, és az egyikben több mint száz tanú kihallgatása várható.

Az OBH mai közleménye szerint a hivatal elnöke a törvény rendelkezésének megfelelően az indítvány érkezésétől számított nyolc napon belül megvizsgálja, hogy az ügyforgalmi, személyzeti és egyéb adatok, valamint a kijelöléssel érintett ügy sajátosságaira tekintettel megalapozott-e az indítvány, és ha az, akkor megvizsgálja azt is, hogy mely másik bíróság jelölhető ki az eljárás lefolytatására. Ennek keretében az OBH elnöke kikéri a kijelöléssel érintett bíróság és a legfőbb ügyész véleményét, továbbá bármely más bíróságtól is adatot, véleményt kérhet.

A kijelölésről az OBH elnöke az adatok beérkezésétől számított nyolc napon belül indokolással ellátott döntést hoz. A döntésről értesíti az indítványozót, továbbá másik bíróság kijelölése esetén a kijelölt bíróságot, valamint a legfőbb ügyészt – közölte a hivatal sajtóosztálya.

A Fővárosi Törvényszék – korábban Fővárosi Bíróság – új elnökét, Fazekas Sándort januárban nevezte ki Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke. Handó Tünde szintén nem régóta tölti be tisztségét. A Fővárosi Munkaügyi Bíróság korábbi elnöke, az új alkotmány születésénél is bábáskodó Szájer József EP-képviselő felesége tavaly december óta vezeti a hivtalalt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.