Hadüzenet az MSZP-n belül

Két erőcsoport, a budapesti szervezet és Szekeres szövetsége, valamint a Kiss Péter-Lendvai Ildikó vezette kör, közötti nyílt erődemonstrációvá fajult az MSZP tisztítújító kongresszusa előtti jelölési folyamat. A párton belül egyesek hadüzenetről beszélnek. Tölgyessy szerint nem olcsóbb, hanem drágább a kisebb parlament, Járóka Lívia fideszes EP-képviselő szerint pártja is hibázott romaügyben. Hétfői lapszemle.

Két erőcsoport vetélkedik az MSZP-n belül

Már csak két hét van az MSZP tisztújító kongresszusáig, az utolsó pillanatban váratlan fordulatot vett a jelölési folyamat - írja elemzésében a Hírszerző. A háttérben egyre nő a feszültség, pénteken a jelölőbizottsági ülésén Juhász Ferenc elnökhelyettes (elnökhelyettes-jelölt) éppen hogy megkapta a szükséges támogatást, Mandur László elnökségi tagot viszont kiejtették.

Ez azt mutatja, hogy két nagy, párton belüli erőcsoport - a budapesti szervezet és Szekeres Imre nevével fémjelzett szövetség, valamint a Kiss Péter és Lendvai Ildikó vezette kör - került nyíltan szembe egymással. Gyurcsány Ferenc kormányfő-pártelnök nem avatkozik közbe, senkiért sem lobbizik.

A párton belüli egyik álláspont szerint mindez azt jelzi, hogy a budapesti erős ember, Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes folytatta a párt elfoglalását, fővárosi MSZP-s források viszont azt mondták a lapnak, hogy a párton belül két korábbi konszenzust is felrúgtak, ők csak erre reagálták.

Az egyik ilyen volt, hogy Kökény Mihálynak az EP-listán befutó helyet ígértek, a választmány azonban hátrébb sorolta a volt egészségügyi minisztert. A másik az Index múlt heti cikke volt, amely a fővárosi szocialisták szerint kifejezetten ellenük irányilt, és hadüzenetnek is tekinthető. Az ominózus cikk szerint a párton belül kialakult a Hagyó-Szekeres tengely (ami a budapestiek szerint nem így van), és egyesek azt is tudni vélték, hogy Hunvald György erszébetvárosi polgármester előzetes letartóztatásához is köze van a párton belüli helyezkedéseknek.

Tölgyessy: nem olcsóbb a kisebb parlament

Egy nem a pénzek kijárására épülő parlament, még ha a jelenleginél kisebb létszámmal is működne, akár többe is kerülhetne, mint ma - idézi Tölgyessy Péter politológust az InfoRádió. Szerinte a jelenlegi elit nem érdekelt a változásban, amely forradalommal volna egyenlő, hiszen átalakítaná a magyar pártstruktúrát is.

Tölgyessy szerint a kisebb parlament ötlete 1993 óta van jelen, és sokan hiszik, hogy a magyar válság csupán azzal megoldható volna, ha csökken a honatyák száma. A közvélemény azért osztja e nézetet, mert teljes kudarcnak tartja a rendszerváltást, és az emiatti dühe irányul a parlamentre.

A politológus szerint a mai Országgyűlés az utolsó pártállami parlament gyakorlatát folytatja, kijáró parlament, ahová mindenki pénzért megy.

Járóka: a cigánybűnözés kifejezés kirekesztéshez vezet

Járóka Lívia szerint a bűnözésnek sokkal több köze van a szegénységhez, mint az etnikumhoz, és az árok nem a romák-nem romák, hanem a tisztességes emberek és a bűnözők között húzódik. A FigyelőNetnek adott interjúban a képviselő többek között azt mondja: nincs értelme cigánybűnözésről beszélni, ez csak a társadalom szétfeszítését, a romák kirekesztését táplálja.

Járóka szerint a miskolci rendőrkapitány kijelentése vagy a veszprémi gyilkosság kapcsán hangulatkeltés folyik, a Jobbiknak ez az egyetlen esélye, hogy szavazatokat szerezzen.

A Fidesz roma származású EP-képviselője szerint pártja is hibázott a romakérdésben. Például abban, hogy nem nyúlt hozzá kormányzása idején az igazságtalan és rosszul működő cigány önkormányzati rendszerhez.

Járóka nem kommentálta Bayer Zsolt Magyar Hírlapban megjelent, sok vitát kiváltó cikkét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.