Ha még sokat konzultálnak, nem marad éhes gyerek?
A vegyipari szakszervezet felkészült a kormány közelmúltban beharangozott újabb, ezúttal a közbiztonságról szóló konzultációs levelezőakciójára: összegyűjti majd, s használt papírként az éhező gyerekek támogatására fordítja azokat a kérdőíveket, amelyeket az emberek nem akarnak kitöltve visszaküldeni a feladónak, de szívesen jótékonykodnának belőle - tudatja a Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ).
Nem ez az első ilyen akciója a szervezetnek, mert Székely Tamás, a VDSZ elnöke emlékezetett arra, hogy ezzel a módszerrel már a tavaszi nemzeti konzultációra fordított több százmilliós kiadásból is visszahoztak háromszázezer forintot: a civil szervezetek és lakóközösségek összefogásával begyűjtött adományt használt papírként eladták, és az árát átutalták egy alapítványnak. A pénzt az éhező gyerekek támogatására fordították
Mivel a kormányzat újabb konzultációra készül, a vegyipari ágazat is folytatja az akciót, és ismét „adakozásra” kéri az embereket. Ehhez nem kell mást tenni - mondja az elnök -, csak a szemétkosár helyett az ország számos pontján kihelyezett gyűjtőkosarakba dobni vagy a helyi szakszervezeteknél leadni a kitöltetlen kérdőíveket.
Az „adományokat” – csakúgy, mint az előző alkalommal – postán is el lehet küldeni a VDSZ címére. A leveleket a vegyipari ágazat a kormány által megjelölt konzultációs határidőig fogadja majd.
Székely emlékezetett arra is, hogy egy korábbi ombudsmani vélemény szerint erősen aggályos az a kormányzati gyakorlat, amely szerint a polgároknak küldött levelek személyes adatokat és egy vonalkódot is tartalmaznak, ezért az adatvédelmi biztos az előző konzultációban visszaküldött kérdőívek megsemmisítésére szólította fel az illetékeseket.
Mivel az intézkedésnek a kormány akkor nem tett eleget, az érdekképviselet kíváncsian várja, hogy továbbra is vonalkóddal érkeznek-e az új levelek. A szakszervezetek azonban annak örülnének a legjobban, ha a döntéshozók a „teátrális konzultációs felhajtás” helyett valódi párbeszédet folytatnának az érdekvédelmi szervezetekkel - jelentette ki Székely.
A VDSZ elnöke azt is megjegyezte, hogy a gyűjtési akció része lehet annak az országos, átfogó szakszervezeti demonstrációsorozatnak, amely D-Day néven szeptember 29-én kezdődik, s meghatározatlan ideig tart.