Ha a fővárosé lesz, Tarlós gyorsan fejlesztené a Margitszigetet

Másfél hete terjesztett be a kormány törvénymódosítást arról, hogy a Margitsziget a fővárosi önkormányzat által közvetlenül igazgatott közigazgatási terület lenne – az ma még az MSZP-s polgármester vezette XIII. kerülethez tartozik –, s a főpolgármester máris jelentős fejlesztéseket ígér.

Számos fejlesztés, köztük a sportlétesítmények rekonstrukciója és a szabadtéri színpad bővítése készül el 2016-ig a Margitszigeten – ismertette Tarlós István főpolgármester a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában hétfőn.

A városvezető cáfolta a Világgazdaságban megjelenteket, miszerint felparcelláznák a területet, mint mondta, ez egy "buta politikai hazugság". Tarlós szerint a Margitsziget közvetlen fővároshoz rendelése csak egy hatósági változás, az önkormányzat a saját tulajdona felett gyakorolhatja a közigazgatási jogokat. Az adóbevételekre utalva felvetette: miért szedné továbbra is a XIII. kerület a fővárosi vagyonelem hasznát?

A fejlesztésekről szólva kifejtette: a felújított víztornyot, a szabadtéri színpadot és az új, barcelonaihoz hasonló szökőkutat két hét múlva adják át. A továbbiakban pedig egyebek mellett a stadion, a Palatinus strand, a teniszstadion felújítását tervezik, megújítják és bővítik a futópályát, új kikötőket és játszóteret építenek, megújul a díszvilágítás és az öntözőhálózat.

Emellett bővítik a szabadtéri színpadot, fejlesztik a kis állatkertet, megújítják a növényzetet, több közlekedési újítás lesz és teljes lesz a csatornázás. A terület egészén wifihálózatot alakítanak ki.

A főpolgármester elmondta, hogy az elmúlt 23 évben nem készült komplex fejlesztési terv a Margitszigetre, pedig a fejlesztéseket már rég el kellett volna indítani "valakiknek". Hozzátette: lépcsőzetesen, többnyire saját forrásból, kormányzati támogatással valósítják meg a beruházásokat, várhatóan 2016-ig.


Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter másfél hete nyújtott be törvényjavaslatot, amely szerint a fővárosi önkormányzat közvetlen irányítása alá kerülne a Margitsziget. Tóth József, aki az MSZP országgyűlési képviselője, a törvényjavaslattal kapcsolatban azt mondta: az alaptörvény úgy fogalmaz, hogy a fővárosban és a városokban kerületek alakíthatók ki, míg az önkormányzati törvény szerint a főváros területe kerületekre tagozódik. A kormány-előterjesztés ezzel ellentétes - jelentette ki. Hozzátette, hogy a korábbi önkormányzati törvény ma is érvényben lévő passzusa és az új jogszabály szerint is helyi népszavazást kellene elrendelnie a kerületnek a területrész átadásáról.

A polgármester "közigazgatási földmutyinak" nevezte a tervezetet és azt mondta, valótlan a közigazgatási miniszter indoklása. Álláspontja szerint hamis az az érv, hogy a Margitsziget nemzetközi turisztikai szempontból kiemelt terület, mert mintegy hetven százalékban magyarok, budapestiek látogatják és harminc százalék körüli a külföldi turisták aránya. A budai Várban, a Hősök terén, a Kossuth téren fordított az arány – fűzte hozzá.

Tóth József "lex XIII. kerületnek" nevezte, hogy éppen a Margitszigetet vonnák a fővárosi önkormányzat közvetlen fennhatósága alá. Megjegyezte: nem maga a Margitsziget a központi kérdés, hanem az, hogy ezen az elven más területtel ugyanezt meg lehet tenni, az állam például "maga alá vonhatná" a debreceni Nagyerdőt vagy a pécsi Tettye Forrásház Zrt.-t.

A kerületvezető kifogásolta, hogy a kerület véleményét nem kérték ki. Mint mondta, jó lenne tudni, hogy a javaslatnak valójában mi a célja, esetleg éppen a kerületek megszüntetése? Szólt arról is, hogy a nyolc helyrajzi számon lévő terület tulajdonosa eddig is a fővárosi önkormányzat volt, a kerületi önkormányzat pedig mindig támogatta a fejlesztési elképzeléseit.

A polgármester jelezte: tiltakoznak a jogszabálytervezet ellen, ezért a Budapesti Önkormányzatok Szövetségéhez (BÖSZ) és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségéhez (TÖOSZ) fordultak, és levelet írnak a miniszterelnöknek is.

A törvényjavaslatra reagálva az MSZP XIII. kerületi szervezete közleményében azt írta, a Fidesz újabb lépést tesz az önkormányzatok felszámolása felé azzal, hogy a Margitsziget a kerület irányítása helyett a fővárosi önkormányzat által közvetlenül igazgatott területté válik. Úgy fogalmaztak: "ezután a polgárok közös vagyona kerülhet sorra, végül megszüntethetik a helyi önkormányzatokat is".

Az előterjesztés általános vitája a parlamentben a múlt héten már meg is kezdődött, s a kormány nevében Répássy Róbert államtitkár azt mondta: a kabinet célja az, hogy a Margitsziget minél zöldebb maradhasson. Jelezte azt is, mennyire kedvezőtlen, hogy a kiugróan magas parkolási díjak miatt szinte lehetetlen autóval bejutni oda. Tóth József erre megjegyezte, hogy a díjakat már most is a főváros állapítja meg.

A kormánypárti érvek közt elhangzott az is: a turisztikailag kiemelt jelentőségű helyeknél fontos, hogy ne egy kerület, hanem a központi önkormányzat kezelje azokat – erre válaszul hangzott el az az ellenzéki kérdés, hogy a Városligetet miért nem veszik el a fideszes Papcsák Ferenc vezette Zuglótól. Azt is felhozták a kormányoldalról, hogy egy szigetet másképp kell kezelni, mint a város többi részét. Az LMP-s Schiffer András úgy reagált, hogy akkor a csepeli önkormányzatot is meg kellene szüntetni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.