Ha most hirtelen lenne 20 milliárd, az sem lenne elég

Több mint 20 milliárd forinttal nőtt a közvetlen kormányzati fenntartásba vett kórházak adósságállománya az államosítás óta eltelt két évben. Az új kormánynak azonnal át kellene alakítania a kórházfinanszírozást.

Április végére meghaladta a 64,4 milliárd forintot a kórházak adósságállománya, egy hónappal későbbre pedig már több mint 65 milliárdos lett a tartozáshalmaz. A GYEMSZI által működtetett 107 kórház esetében a lejárt szállítói adósság jelenleg 47,37 milliárd forint, magyarán 2012-óta 20 milliárddal nőtt az államosított intézmények kifizetetlen számláinak végösszege - írja a Népszava.

A számok a Figyelő című hetilap konferenciáján hangzottak el, ahol a kormány nevében a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára azzal igyekezett védekezni, hogy az utóbbi időkben minden évben volt adósságkonszolidáció, de a kormányzati lépések mellett újratermelődött az adósságállomány. Banai Péter Benő szerint ezért nem is "célszerű" plusz konszolidációs forrást juttatni a rendszerbe úgy, hogy emellett nincsenek érdemi strukturális változtatások. Csakhogy ilyen átalakítások érdemben meg sem kezdődtek az előző ciklusban, hiába ígérte a Fidesz, hogy "megmenti" az egészségügyet.

A Magyar Kórházszövetség szerint feltétlenül szükség lenne legalább 20-30 milliárd forintnyi konszolidációs összegre, különben a nyáron több intézményben leállhatnak bizonyos ellátások. Velkey György szövetségi elnök kijelentette: a lejárt szállítói adósságállomány miatt "egyes kórházak vergődnek, gyors és egyértelmű intézkedések kellenek a továbblépéshez". A kórházszövetség szerint a kórházak méltányos finanszírozásához elengedhetetlen az egyes betegségekre kifizetett díjtételek emelése és a feladatarányos finanszírozási keretek kialakítása.

Blogok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.