Gyurcsány Sólyomnál kezdte a napot
Gyurcsány Ferenc felkereste Sólyom László köztársasági elnököt vasárnap reggel a Sándor-palotában, és tájékoztatta az MSZP azon szándékáról, hogy új kormányt alakít új miniszterelnökkel. Daróczi Dávid kormányszóvivő közölte: A kormányfő tájékoztatta az államfőt arról is, hogy a kormányváltás közjogi formája a kormánypárti képviselők által benyújtott konstruktív bizalmatlansági indítvány lesz. Sólyom László a tájékoztatást tudomásul vette.
A jogi forgatókönyv lényege az, hogy Gyurcsány lemondásával Sólyom László kezébe került volna a döntés az új kormányfő megbízására. A köztársasági elnök a hagyományok szerint azt a személyt bízza meg kormányalakítással, akiről joggal hiheti, hogy parlamenti többséget lenne képes szerezni programjához. A jelenlegi helyzetben egyáltalán nem biztos, hogy Sólyom arra a következtetésre jutna, hogy a szocialisták garantálni tudják támogatottságukat. A bizalmatlansági indítvánnyal azonban nem is kerül az államfő döntéshelyzetbe. A konstruktív parlamenti indítványkor a beterjesztő, vagyis Gyurcsány tervei szerint az MSZP nevezi meg az új kormányfőt, és azt egyszerű többséggel elfogadhatják a képviselők. Természetesen ehhez a szocialistáknak partnereket kell találniuk.
A kormányfő tegnap, saját pártját is meglepve bejelentette: távozik a hatalomból. Sokak szerint személye akadályá vált, és lépésével Gyurcsány saját bevallása szerint ezt kívánta orvosolni. A politikus azonban őrzi pozícióit a pártban, tegnap - drámai szónoklatát követően - az MSZP-kongresszus küldötteinek 85 százaléka erősítette meg pártelnöki posztján. Egyelőre nehezen megbecsülhető, mi is lesz a következő napok és hetek forgatókönyve. Az MSZP tárgyalásokat kezdeményezett az SZDSZ-szel, de akár az MDF-et is megpróbálhatja meggyőzni a válságkormányban való részvételre. Egyedül a Fidesz zárkózik el minden tárgyalástól. A legnagyobb ellenzéki párt előrehozott választásokat akar, méghozzá az EP-voksolás napján, június 7-én. Sólyom Lászlónak csütörtökig van törvényi lehetősége arra, hogy erre az időpontra parlamenti választásokat kiírjon. Ehhez a Fidesznek többséget kéne szereznie hétfőn az országgyűlés feloszlatását célzó indítványához.