Félreértik egymást Gyurcsány és az MSZP?
„A Demokratikus Koalíció továbbra is átfogó, közös miniszterelnök-jelölttel, közös pártlistával, közös egyéni jelöltekkel elinduló széles körű összefogás híve. Azt szorgalmazzuk, hogy erről a végcélról a következő hónapokban sem mondjunk le és tartsuk fenn a lehetőségét annak, hogy a választásokig hátralévő időben ilyen megállapodásra tudunk jutni” – így kezdődik az a kilencpontos javaslat, amelyet a Gyurcsány Ferenc vezette DK elnöksége tett le hétfő délután az MSZP vezetőinek asztalára.
A volt kormányfő és új pártjának elnökségi tagjai azután mentek a szocialisták székházába, hogy az MSZP és az Együtt-PM választási megállapodást kötött az elmúlt napokban, amely szerint a két szervezet az egyéni körzetekben koordináltan indul, és külön pártlistát állít. Gyurcsány Ferenc ezt a megállapodást élesen kritizálta az elmúlt napokban, majd egyértelművé tette, hogy a DK továbbra is a teljes ellenzéki összefogást szorgalmazza, ha ez nem hozható össze, úgy a Demokratikus Koalíció az egyéni körzetekben és listán is önállóan méretteti meg magát.
Az MSZP-vel való egyeztetés során ismertetett kilencpontos javaslatban többek között az szerepel még, hogy Gyurcsányék elfogadják a szocialisták és az 'együttpártiak' közötti megállapodást, és szándékukat fejezték ki arra, hogy közös jelölteket állítsanak az MSZP-vel az egyéni körzetekben és listán is. Gyurcsányék emellett azt is közlik: a jelölés során az arányos képviselet elvét akarják alapul venni. „A megállapodó felek jelöltjei olyan arányban képviseltetik magukat a listán és részesülnek a 106 egyéni választókerületből, amilyen arányban a választók támogatják a Demokratikus Koalíciót, illetve az MSZP-E14-PM pártokat. Csak így biztosítható, hogy a különböző pártállású szavazók akarata, pártpreferenciája azonos súllyal essen latba. A tárgyalások során alapul veendő kutatói konszenzus szerint az MSZP-E14-PM-nek közösen mintegy 1,4-1,6 millió, a Demokratikus Koalíciónak 100-200 ezer szavazója van” - írják az ajánlati dokumentumban.
Hozzáteszik: „a mindig töretlen magyar gyakorlatot” követve a leendő MSZP-DK közös lista első helyére az MSZP, a második helyére pedig a DK jelölne képviselőt. Úgy tudjuk, a tárgyalások során konkrétan a DK delegációja nem közölte, hogy Gyurcsányt vagy más személyt szeretnének a második helyre tenni, de ez a volt kormányfő korábbi nyilatkozatai alapján („egy párt politikáját annak elnöke testesíti meg, ezért egy politikai erő nem engedheti meg, hogy ne az elnöke képviselje programját a törvényhozásban”) logikusan elképzelhető, hogy ebben a forgatókönyvben Gyurcsány lenne a közös MSZP-DK lista második helyén. Ami egyébként azért is meglehetősen sajátos lenne, mert 2010-ben a volt miniszterelnök „csak” negyedik volt Mesterházy Attila, Lendvai Ildikó és Kovács László után; vagyis most két helyet javítana. Hozzá kell tenni, hogy a DK ezzel kapcsolatban még nem hozott hivatalos döntést, a kérdést nem is tárgyalta.
A Népszabadság információi szerint az MSZP vezetői értetlenül fogadták a DK-csomagot, elsősorban azért, mert szerintük önmagának is ellentmond: egyszerre „veszi tudomásul” az Együtt-tel kötött megállapodást és kéri a 106 körzet teljes és újbóli megnyitását. DK-s forrásaink ezzel kapcsolatban hangsúlyozták: félreértésről van szó, senki nem kéri az MSZP-től az Együtt-tel kötött megállapodás felnyitását.
A tárgyalást a felek eltérően értékelték. Egyik szocialista bennfentes forrásunk úgy fogalmazott: „Gyurcsány berúgta az ajtót, belelőtt kettőt a levegőbe, majd rendelt egy kör italt. Csak épp ezzel a tárgyalási stílussal itt nem megy sokra. Meglepő ez az irracionalitás”. Egy DK-s prominenst viszont épp a szocialisták hozzáállása lepte meg, mondván: az ajánlat teljesen racionális, ráadásul ha ez a megállapodás megszületne, az automatikusan azt is jelentené, hogy a DK kilép a korábbi semleges pozíciójából, és beáll Mesterházy Attila miniszterelnök-jelöltsége mögé.
Úgy tudjuk, hogy a szocialisták nem tettek konkrét ajánlatot Gyurcsányéknak (korábban 4 egyéni körzet esetleges átadását és listás helyeket említettek), helyette az Együtt-tel kötött elvi alapvetések elfogadását ajánlották. Erre Gyurcsány közölte: a DK elfogadja a lefektetett elveket, ezt másnap írásban is megteszik.
Úgy tudjuk, hogy a DK csomagjáról a szocialisták szerdai elnökségi ülésén mondanak majd hivatalos véleményt. Az biztos, hogy a további egyezkedéseket a következő napokban rövidre fogják zárni, két hét múlva ugyanis az MSZP választmányi ülésén várhatóan elfogadják a választási listákat (az EP-névsort is) és az egyéni jelölteket; a párt pedig ráfordul a kampányra. Az Együtt-PM-től származó forrásaink szerint Mesterházy Attila „forródróton” megküldte Bajnaiéknak a DK javaslatát, így szükség szerint az Együtt is hamar kialakíthatja álláspontját az ügyben.