Gyurcsány lemondása: az a forgatókönyv, hogy nem volt forgatókönyv
Feszült hangulatban érkeztek a szocialista elnökség tagjai a párt Jókai utcai székházába ma reggel, a kilenc órára meghirdetett tanácskozás rekord ideig tartott. Arról már néhány óra múltán kiszivárogtak információk, hogy Gyurcsány Ferenc lemondott pártelnöki posztjáról is. Ezt később, a párt szóvivője már némileg árnyalni igyekezett, mondván: Gyurcsány azzal érvelt, hogy "ha a pártból jön a miniszterelnök, akkor a párt- és miniszterelnök egyazon személy legyen" - idézte Nyakó István a kormányfő elnökségi expozéját. A pártszóvivő azt mondta: Gyurcsány érvelése szerint erre azért van szükség, hogy ne alakuljon ki két hatalmi centrum a párton belül. Ezt a felvetést azonban az elnökség nem tartotta időszerűnek – tette hozzá Nyakó.
A valódi események ennél némileg kontúrosabbak. A Népszabadság értesülései szerint Gyurcsány Ferenc két forgatókönyvet ajánlott az elnökségnek: legyen az új miniszterelnök Gráf József, vagy Bajnai Gordon. Megbízható, több forrásból is megerősített információink szerint Gyurcsány hozzátette, hogy Gráf jelölése esetén azért mond le – az agrárminiszter javára - a pártelnökségről, hogy ne legyen két hatalmi centrum. Bajnai Gordon esetleges jelölése esetén pedig a miniszterelnök úgy érvelt: „Gordon kormányfősége esetén azért távozom a pártelnöki székből, mert különben senki nem fogja elhinni, hogy ezt eredetileg nem így találtuk ki”.
A Népszabadság értesülései szerint a szocialista elnökség hosszan tanácskozott a két jelöltről (és bár úgy tudni, hogy Takács János és Vértes András is versenyben voltak még, érdemben már csak előbbi kettővel foglalkoztak). Gráf időközben a sajtónak nyilatkozva visszautasította a lehetőséget.
Bajnai mellett egyébként erős lobbi indult meg, elsősorban a megyei elnökök részéről. Igaz, több megyei vezető is tegnap este még azért folytatott belső kampányt, hogy ha az SZDSZ Bokrost akarja, akkor az MSZP is bólintson rá, „csak legyen már valami megegyezés”. Miután azonban Bokros bejelentette, hogy ebben a játékban nem kíván részt venni, sőt még a gondolatát is sértőnek találja, így a megyeiek is váltottak: Bajnai Gordonra.
Úgy tudjuk, hogy a gazdasági miniszter mellett lobbizott több elnökségi tag is – ez találkozott Gyurcsány akaratával is. Ugyanakkor az MSZP vezérkara arról is döntött, hogy Gyurcsány Ferenc csak a konstruktív bizalmatlansági indítvány elfogadása napján mondjon le pártelnökségről – addig vigye tovább az ügyet. Információink szerint az elnökségben úgy határoztak, hogy tisztújításra csak az EP-választás után kerüljön sor, akkor úgy is ki kell majd ereszteni a gőzt.
A naptár a megyei elnökökön bukott meg, forrásaink szerint a délután négy órára felrendelt és meglehetősen feszült vezetők amellett érveltek, hogy: ha elnökcsere, akkor azt minél előbb meg kell lépni. Így született végül az a döntés, hogy a jövő hétvégi miniszterelnök-jelölő kongresszuson egyúttal új pártelnököt is választanak. Gyurcsány Ferenc az MSZP székházból elfelé menet röviden nyilatkozott a sajtónak: eszerint a többséget biztosítani tudják a jelölthöz, Bajnai nevét azonban nem mondta ki.
A parlamenti többség biztosítása egyelőre erősen kérdéses, hiszen Bajnait a liberálisok állítólag nem támogatják, bár szocialista források határozottan ezt állítják. Az tény, hogy az SZDSZ nélkül is meglehet a matematikai többség Bajnai kinevezéséhez (lásd: költségvetés elfogadása), de ebben az esetben értelmét veszti Gyurcsány bejelentésének hivatalos oka, miszerint széles alapokon nyugvó, biztos politikai és társadalmi támogatottságot maga mögött tudó kormányra van szükség.
Az MSZP frakciója éjszakába nyúlóan ülésezik a Képviselői Irodaházban. Úgy tudjuk, rábólintottak Bajnai jelölésére. A képviselőcsoporttal kapcsolatban megjegyzendő, hogy napközben elindult egy alulról építkező, de marginális szervezkedés arra, hogy valamilyen vezéráldozatot követeljenek az elmúlt napok hibáiért: egy erről szóló forgatókönyv szerint néhány képviselő kezdeményezésére a frakció maga hívta volna össze a parlamenti alakulatot.
Egyesek Lendvai Ildikó frakcióvezető lecseréléséről beszéltek, de – bár a frakcióban való tisztújítás esetleges kinyitása felmerült a megyei elnökök ülésén is – ezt a törekedést hamar lesöpörték; Lendvai helye továbbra is erős. Ugyanakkor Bajnai „átpréselése” a frakción még hordoz néhány izmos kérdőjelet. A gazdasági miniszter volt ugyanis az a kormánytag, akit az uniós források felhasználásának akadozása miatt rendre élesen kritizáltak a szocialisták; Karsai József képviselő például korábban azt találta mondani: a brüsszeli pénzek csak Bajnai laptopjában léteznek. Ettől függetlenül az MSZP frakciójától Bajnai megkaphatja a zöld lámpát, ez tűnik ugyanis a szocialisták utolsó esélyének.
Az, hogy Gyurcsány távozik az elnöki posztról is, szintén számos kérdést nyit fel. Egyfelől nem tudni, hogy milyen pozíciót foglalhat el az MSZP-ben (beül-e egy elnökhelyettesi, alelnöki székbe, vagy végképp hátrahúzódik), illetve ki követheti a pártvezetői székben. A jelenlegi vezérkarban Szekeres Imre elnökhelyettes tűnik a legerősebbnek, de impozáns ereje van Kiss Péter kancelláriaminiszter/alelnöknek is. Utóbbi esetében kérdés, hogy Gyurcsány nem rántotta-e magával Kiss Pétert is, illetve Szekeres mennyire képes integrálni a forrásponton lévő csoportokat.
A délelőtt egyéb eseményei itt>>>>>
A délután egyéb eseményei itt>>>>>