Gyurcsány gazdasági csúcstalálkozót és együttműködést javasol
- Tartsunk a következő napokban a programok egyeztetésére fórumot, az Országgyűlés gazdasági bizottság keretei között - indítványozta a miniszterelnök, aki szerint a gazdasági csúcson a társadalmi partnerek, a kamarák, érdekvédelmi szervezetek, illetve a parlamenti frakciók képviseltetnék magukat.
Minden bizonnyal jövő csütörtökön lesz a gazdasági csúcs.
"Mindenki hozza el a programját, melyben vannak számok, konkrét elképzelések, s ezeket rakjuk össze" - fogalmazott a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc az egyik legfontosabb célnak nevezte a vállalkozások terheinek a csökkentését. A miniszterelnök elmondása szerint a kormány a gazdasági csúcson egy 1000 milliárd forintos gazdaságélénkítő csomagot mutatnak be, de a "több szem többet lát" elv alapján minden javaslatra nyitottak lesznek. Ezeket közös javaslatba építik, s nem lesznek presztízs-kérdések, csak a haza számít. A pénzügyi válság után a gazdasági válság hatásait kell kezelni.
Elküldik a levlet az IMF-nek
Gyurcsány Ferenc napirend előtt azt is bejelentette, hogy ma, (vagy legkésőbb holnap) Simor András jegybankelnök és Veres János pénzügyminiszter szignálja az IMF-szerződést, "s elküldik a levelet" a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatójának. Ezt követően természetesen nyilvánosságra hozzák.
A Fidesz, illetve a KDNP képviselői nem voltak jelen a miniszterelnök felszólalásakor, illetve kivonultak a parlamenti ülésteremből.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a miniszterelnök felszólalására úgy reagált: "Miniszterelnök úr, ez az ország azért gyenge, mert ön sikertelen miniszterelnök. Ezt önök rontották el" - közölte az ellenzéki politikus. Navracsics Tibor nem reagált egyértelműen arra, hogy a Fidesz-frakció kész-e részt venni a gazdasági csúcson, úgy fogalmazott, hogy "a köz pénzeinek a költségvetésben van a helye, a költségvetési vitában kell erről beszélni". Ráadásul, emlékeztetett a frakcióvezető, Gyurcsány Ferenc februárban már bejelentette, hogy kis és középvállalkozások fejlesztésére 1200 milliárd jut. Nem a tudja, akkor is erről beszélt-e, de reméli, hogy nem - tette hozzá. Végül a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: Gyurcsány Ferenc a nyugdíjasokkal, a közalkalmazottakkal fizetteti meg sikertelen kormányzásának az árát. "Nem ön mentette meg az országot az államcsődtől, hanem az IMF. A 25 milliárd dollár ott van az ablakban, de hogyan fog ez hasznosulni?" - vetette fel Navracsics Tibor.
(Később, egy másik napirend előtti körben Kósa Lajos úgy fogalmazott, hogy csak bombasztikus bejelentések vannak, s ez így nem fog menni.) Semjén Zsolt, KDNP elnök szerint Gyurcsány Ferenc már csak egyetlen dolgot kérhet a nemzettől: "bocsánatot". A kereszténydemokrata politikus szerint az IMF-szerződés a pártállami időket, Fekete János eljárását idézi. (Semjén Zsolt azt is megjegyezte, hogy Gyurcsány Ferenc a Fidesznek és a KDNP-nek statiszta szerepet szánna, az SZDSZ és az MDF pedig "mamelukok lennének".)
Kóka megnézné a hitelszerződést
Kóka János liberális frakcióvezető szerint nem lehet tudni, hogy a ránk váró recessziót sikerül-e megfékezni. Az IMF-szerződés szükségességéről nagyon nehéz vitatkozni. Lássuk be, Magyarországnak nem volt más lehetősége, a szerződés minden bizonnyal szükséges - tette hozzá. De Kóka János azt kérte, hogy az aláírás és elküldés előtt ismerhessék meg a frakciók a hitelfelvételi kérelmet. Üdvözölte a gazdasági csúcs összehívását, de szerinte a gazdasági és a költségvetési bizottság összevont ülésén kellene megrendezni a találkozót, melyen a kiadáscsökkentés részleteit át kell tekinteni: egyrészt az államon kell takarékoskodni, másrészt a költségvetés részleteit is át kell tekinteni. Végül a pénzügyi válság kapcsán úgy vélte: nem a piacból, hanem az osztogatásból, "a szocializmusból volt több a kelleténél".
Sokan vagyunk, akik hiszünk abban, hogy a nemzetközi pénzügyi válságot határozott intézkedésekkel megállítottuk - hangoztatta Göndör István. A szocialista politikus ironikusan megjegyezte: hallgatva Navracsics Tibort és Semjén Zsoltot, a végén már lehet, hogy az ellenzéki politikusok arra jutnak, az egész pénzügyi válságot Magyarország idézte elő.
Felidézte, hogy a Fidesz-kormány idején 9,7 volt az infláció, míg 2002-2008-ban 5,4 százalékos volt. A külkereskedelmi mérleg hiánya akkor 3 milliárd euró volt, most ez 1,8 milliárd euró. - Amit önök művelnek, rövid távú haszonlesés, az utca emberének becsapása a jellemző valós megoldások helyett - fordult az ellenzéki frakcióvezetőkhöz Göndör István. A szocialista képviselő szerint közös a felelősség a kivezető út megtalálásában, a kis- és középvállalkozásokon kell segíteni, a munkahelyek megtartása érdekében. Az Új Magyarország fejlesztési programban forrásokat kell átcsoportosítani, hitelprogramokra van szükség, a pályázati feltételek enyhítésére van szükség.
Herényi Károly arról beszélt, hogy 386 képviselő közös felelőssége, hogy az ország ide jutott. A szolidaritás jegyében azt javasolta, hogy a parlamenti képviselők mondjanak le költségtérítésük 18 százalékáról - erről az MDF ötpárti egyeztetést kezdeményez. Az IMF hitel kapcsán pedig arra szólított fel: "eszébe ne jusson a magyar kormánynak a készenléti hitelt felhasználni". Sem az önkormányzatokra, ahogy a Fidesz javasolta, sem fejlesztésekre, ahogy az MSZP indítványozta. A miniszterelnök által felvetett gazdasági csúcstalálkozó kapcsán arra figyelmeztetett: szorít az idő, óriási politikai felelősség terheli a parlamentet, hogy reformlépéseket hozzon az államháztartás, az önkormányzati világ, illetve az egészségügy terén. A gazdasági csúcs elodázhatatlan, megkerülhetetlen feladata, hogy megteremtse a reformokhoz szükséges társadalmi konszenzus alapját.
Gyurcsány kevesebb sértegetést, több párbeszédet akar
"Nem szégyen, hogy a költségvetés módosítását csak külső kényszer hatásáre tesszük meg, mert hiányzik ehhez a belső bátorság?" - tette fel a kérdést Herényi Károly. (Az MDF-es frakcióvezető felszólalása végén visszautasította Semjén Zsolt azon megjegyzését, hogy a demokrata fórumos képviselők "mamelukok" lennének. A politikus felidézte, hogy Tisza Kálmán miniszterelnöksége idején azokat a képviselőket nevezték mamelukoknak, akik mindenféle kritika nélkül azonosultak a többséggel. S szerinte éppen a KDNP szavaz szinte mindig gépiesen úgy, ahogy a Fidesz.)
"Minden válság egyben lehetőség is" - idézett egy angolszász mondást a helyzetet jellemezve Gyurcsány Ferenc. Nem örül, hogy nehéz körülmények között kormányozzák Magyarország hajóját, de érdemes mindenkinek számvetést csinálni. Nincs-e itt az ideje annak, hogy végiggondolják: hol van szükség változtatásra. Lássa meg más is a változtatás lehetőségét. Azt hallja a választóktól: tessék együttműködni, kevesebb sértegetés, több párbeszéd a parlamentben. Különösen, hogy nem a kormányt éri kihívás, hanem Magyarországot - tette hozzá.
Arra hívta az ellenzéket, riválisokat, frakciókat, hogy az együttműködést, a megoldások lehetőségét válasszák. "Az energiájukat ne arra fordítsák, hogy elmondják, mit gondolnak rólam, azt a választók tudják: hanem, hogy Önök mit javasolnak gazdasági ügyekben, szociális kérdésekben. Minél konkrétabban, annál hazafiasabban. Kevesebb népszerűség, több hasznosság, abból a végén népszerűség is lesz - tette hozzá a miniszterelnök, akit megtapsoltak a szocialista képviselők, amikor megemlítette, hogy amikor európai politikusokkal szót váltott, azt keresték, hogyan tudunk együttműködni, hogyan segíthetnek Magyarországon. Végül Gyurcsány Ferenc nem kért többet az ellenzéktől, csak hogy annyit segítsenek Magyarországnak mint Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök, vagy Gordon Brown brit miniszterelnök. Miért elkötelezettebbek ők, mint az ellenzék? - vetette fel végül Gyurcsány Ferenc.