'Mire vár még mindig Orbán?'
Minden politikus a nemzeti érdekre hivatkozik. A demokrata is, és az önkény, a diktatúra politikusa is. Nemzeti érdeket említ a radikális jobboldali és a csendes szavú zöld párt is. És tegyük hozzá: komolyan gondolják. De egy apró szót kihagynak mindketten. Egy szót, amely segítené eligazodni a választókat, amely fényt hozna ebbe a zavaros világba, ahol mindenki ugyanarra hivatkozik, mégis másról beszél. Ez a rövidke szó a „szerintem” - írja legújabb Facebook-bejegyzésében Gyurcsány Ferenc.
Azután azzal folytatja: másként hangzik minden mondat, ha úgy kezdődik, hogy „szerintem a nemzeti érdek a következő….”, a válasz pedig úgy szólna, hogy „szerintem meg ezzel ellenkezőleg a nemzeti érdek a következőt kívánja….”. Ez tudniillik annak be- és elismerése, hogy sokféleképpen gondolkodhatunk arról, hogy mi jó hazánknak. És még azt is elhisszük, hogy a velünk szembenállók is jót akarnak, a haza üdvét, sikerét, csak éppen ők mást gondolnak erről, mint mi.
A volt kormányfő kitér arra is: David Cameron a brit érdekekre hivatkozott a londoni alsóházban tegnap, amikor azt magyarázta, hogy miért vétózta meg az EU alapszerződésének módosítását. Orbán Viktor magyar miniszterelnök is a nemzeti érdekre hivatkozott, amikor megpróbálta elmagyarázni, hogy miért fordult a Parlamenthez iránymutatásért. A komoly gondban lévő Spanyolország újonnan megválasztott miniszterelnöke is a nemzeti érdekre hivatkozott Madridban, amikor védelmébe vette saját döntését, mely szerint támogatta az európai költségvetési unió megalkotását.
Az igazi kérdés valóban az, hogy ebben a helyzetben mi a magyar nemzeti érdek. Bemenni egy, az eddiginél is szorosabb költségvetési, gazdasági európai együttműködésbe, vagy kívül maradni? - teszi fel a kérdést Gyurcsány Ferenc.
Amit a Merkel-Sárközy páros most ajánl, az a döntően német és skandináv gazdasági protestanizmus általános modellként történő elfogadása és kikényszerítése egész Európában: fegyelmezett költségvetéssel, kiterjesztett egyéni felelősséggel, szociális nyitottsággal, jövőorientáltsággal. Bizony ez nem az európai periféria kultúrája és tegyük hozzá, nem is a mi kultúránk - írja Gyurcsány.
Téved, aki azt hiszi, hogy most gazdasági kérdésről kell dönteni. A döntés elsősorban kulturális. Innen nézve még egyszerűbbnek gondolom a helyzetet. Magyarország nemzeti érdeke szerintem az, hogy Európa centrumához közeledjünk. És kedvetlenül látom, hogy a magyar miniszterelnök nem mer egyenes mondatot mondani ebben az ügyben (sem). Úgy bújik a Parlament háta mögé, hogy saját véleményét mindeddig sikeresen titkolta. Talán még mindig a keleti szelekre vár?