Gyurcsány: Orbánék hazudtak reggel, délben és este
"De vajon tényleg megújul-e Magyarország, ha a tankötelezettséget leszállítják 15 évre? Előrébb leszünk-e, ha a felsőoktatás költségvetésének negyedét elveszik? Többen fognak-e dolgozni, ha az 50 év feletti rokkantnyugdíjasok százezres tömegétől elveszik az ellátást? Szerintem mindegyik kérdésre „nem" a válasz" - áll Gyurcsány Ferenc legfrissebb blogbejegyzésében.
A volt miniszterelnök felteszi a kérdést: mi a különbség a reform és a megszorítás között? Mint írja: "megszorításról akkor beszélünk, ha alapvetően változatlan érdekszerkezetben egyszerűen csak csökkentik a költségvetési támogatást. Ilyen megszorítás az idei 250 milliárdos zárolás, az előre hozott nyugdíj megszüntetése, a gyógyszerkassza csökkentése vagy a közösségi közlekedésnek adott állami támogatás visszavágása. Reformról akkor beszélünk, amikor úgy avatkozunk be az érdekviszonyokba, hogy az tartósan átalakítja a meghatározó társadalmi szereplők viselkedését, és ezáltal új egyensúlyt teremtünk."
Hozzáteszi: "reform volt, amikor átalakítottuk a gázártámogatási rendszert. Ennek eredménye az lett, hogy nem a legtöbbet fogyasztók, azaz a leggazdagabbak, vagy a legpazarlóbb rendszert használók kapták a legtöbb támogatást, hanem a legrászorultabbak. Reform volt a felsőoktatás átalakítása, melynek eredményeként az az egyetem kapta a legtöbb támogatást, ahová a legtöbb diák jelentkezett. Ez minőségi versenyt indított el. Reform volt a fizetős és a nem fizetős felsőoktatás összenyitása és a tandíj bevezetése. Ezekkel a lépésekkel a diákok vásárlókká váltak, és abban voltak érdekeltek, hogy jól tanuljanak, mert egyébként kiestek az ingyenes képzésből."
Az ex-miniszterelnök hangsúlyozza: "reform volt az egészségügyi rendszer átalakítása: a kórházszerkezet átépítése területi elven, a vizitdíj és kórházi napidíj bevezetése, a gyógyszergazdaságossági törvény, az egészségbiztosítási felügyelet létrehozása. Reform volt a kistérségi települési társulások létrehozása. Reformként tekinthetünk a munkanélküli segély álláskeresési támogatássá alakítására, amely növelte a munkát keresők érdekeltségét a mielőbbi elhelyezkedésben."
Gyurcsány szerint Orbán csomagja ma nem reformokról, hanem megszorításokról szól. Úgy véli, a megszorítások szükségességének két oka van. "Egyrészt Orbán eddig halogatta az intézkedéseket, és egyre csak többet költött. Másrészt meg hatalmas lyukat ütött a költségvetésen azzal, hogy a leggazdagabbak adóját jelentősen csökkentette. Ez a pénz hiányzik most. A hiányzó pénzt Orbán most a legszegényebbeken akarja megspórolni. Ez disznóság. Igazi gazdagpárti és egyben szegényellenes politika" - véli a szocialista politikus.
"A lényeget illetően az elmúlt hetek kormányzati szövegei, Orbán évértékelőjétől a tegnapi bejelentésig a nagy beismerésként írhatók le. Hazudtak reggel, délben és este. Hazudtak, amikor azt mondták, hogy nincs szükség se reformra se megszorításra. Most éppen megszorítanak. A reformokra meg ezek szerint még várni kell" - olvasható Gyurcsány Ferenc blogjában.