Gyurcsány: Orbán Viktor kormánya az alperes

Magyarországon hidegvérrel hajtanak végre karaktergyilkosságot, és a valótlan tényállítások beépülnek a köztudatba – jelentette ki Bajnai Gordon volt kormányfő a Budai Gyula kormánybiztos ellen folyó személyiségi jogi perben. Budai szerint Bajnai és Gyurcsány Ferenc is hamisan tanúskodott az ügyészség előtt.

Az alperes csak látszólag Buda Gyula kormánybiztos, az alperes valójában Orbán Viktor kormánya, amely megbízottján keresztül vádol súlyos bűncselekménnyel volt miniszterelnököket – jelentette ki a Budapest Környéki Törvényszéken folyó személyiségi jogi perben Gyurcsány Ferenc korábbi kormányfő.

Az ügy előzménye: Budai Gyula elszámoltatási biztos – akkor miniszterelnök megbízott – 2010 nyarán hamis tanúzással vádolta Gyucsányt és utódját, Bajnai Gordont. Szerinte dokumentumok igazolják, hogy Sukoró ügyében mindketten hamisan tanúskodtak az ügyészség előtt.

Akkor mindkét egykori kormányfő titkársága határozottan visszautasította a vádat, majd Budai ellen személyiségi jogaik – jó hírnevük – sérelme miatt polgári pert kezdeményeztek. Tavaly nyáron azonban a bíró a tárgyalást felfüggesztette, mert álláspontja szerint egy polgári bíróság lehetőségeit meghaladja, hogy a hamis tanúzás ügyében állást foglaljon. Budainak ugyanis lehetősége van a valóság bizonyítására, s akkor mentesülhet a felelősség alól, de azt, hogy Gyurcsányék hamisan tanúskodtak-e, csak büntetőbíróság állapíthatja meg. 

A bíróság ezért előkérdésnek tekintette, hogy sukorói kaszinóberuházás ügyében folyó büntetőeljárás jogerősen befejeződjék. A Fővárosi Ítélőtábla a felperesek fellebbezése nyomán viszont megállapította: miután az eljárás a hamis tanúzásra nem terjed ki, a polgári pert folytatni kell.

A bíró így most elsősorban azt igyekezett tisztázni, hogy a két volt kormányfő megítélését mennyiben befolyásolta Budai egyelőre bizonyítatlan állítása. Erre azért van szükség, hogy megállapíthassák: a nem vagyoni kár címén követelt három-hárommilliós összeg mennyiben tekinthető megalapozottnak.

Gyurcsány kijelentette, hogy politikusként többet kell elviselniük, ma pedig a politika világában eléggé nagyvonalúan bánnak a jelzőkkel, esetenként a tényekkel is. Azt azonban már szerinte nem szabad szó nélkül hagyni, hogy Budai, kormánya megbízása alapján egykori miniszterelnököket vádoljon, mert ez nem az ő becsületük kérdése: ez egy intézmény elleni támadás, a magyar demokratikus államrend működésébe vetett bizalom rombolása.

A köztársaság védelme érdekében is végig kell vinni a pert – hangoztatta –, s joga van kérni a bíróságtól, hogy szolgáltasson igazságot, s tegye világossá, hogy a kormánybiztos felelősséggel tartozik a szavaiért.

Politikusként nyilván sok támadást kapnak, ez része a magyar közéletnek – fogalmazott Bajnai. Szerinte nehéz meghatározni, hogy mely ügyek befolyásolják a megítélésüket, de nyilvánvaló: sokan a hamis tanúzás kapcsán fogalmazták meg elítélő véleményüket.

A volt miniszterelnök hangsúlyozta: a bizonyítékként beterjesztett blogbejegyzések – közöttük olyan is volt, amely szerint „börtönbe velük” – jól tükrözik a közhangulat változását. Ez persze csak egyetlen ügy a sorban, mert Magyarországon hidegvérrel hajtanak végre karaktergyilkosságot, és a valótlan tényállítások beépülnek a köztudatba  - jelentette ki Bajnai.

A szavak a tettek előszobája, és a jobboldal már azt hangoztatta, hogy „előbb-utóbb nem nevetek lesz, hanem számotok” – mondta Gyurcsány. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy átélte, amint a gyermekeinek golyóálló mellényt hoztak, meg azt is, hogy az államfő olyan tömeg élén halad, amelynek hátsó soraiban azt skandálták: „Gyurcsányt a Dunába, a többieket utána”.

Ezzel kapcsolatban leszögezte: ki tudja, hogy milyen kijelentések táplálják az erőszakot, de szerinte az bizonyos, hogy például a politikai ellenfelek kriminalizálásával tudatos indulatkeltés folyik, és tudatosan szítják az erőszakot.

Ugyanakkor Gyurcsány jelezte, hogy magyarázkodnia kell külföldi politikusoknak, nagyköveteknek, hogy nem követett el bűncselekményt, Nincs kétsége afelől sem: diplomácia jelentések részét képezi, hogy a volt kormányfőket bűncselekménnyel vádolják. A károkozás tehát szerinte konkrét, egyértelmű és világos.

A tárgyaláson Budai Gyula nem jelent meg, őt az ügyvédje képviselte, és változatlanul kérte a tárgyalásnak a sukorói kaszinóper jogerős befejezéséig történő felfüggesztését vagy a kereset elutasítását, illetve az alperes személyes meghallgatását.

A per június 12-én a kormánybiztos jelenlétében folytatódik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.