Gyurcsány: Orbán vagy nem érti, vagy hazudik
A tegnapi parlamenti vita izgalmaival felérő dolgok történtek tegnap a parlamenti folyosón is - idézi fel legújabb blogbejegyzésében Gyurcsány Ferenc. Az Index tudósítói fideszes képviselőket kérdeztek arról, hogy mi lesz a sorsa a magán nyugdíjpénztáraktól elvett háromezer milliárd forinttal. Az egész hátborzongatóan kínos. Ha még nem láttak újságírótól félő embereket, akkor most látni fognak. Ha tanácstalan, zavart politikusokra kíváncsiak, akkor is nézzék meg az anyagot - tanácsolja az ex-miniszterelnök. Kedvem lenne szemezgetni, de nem egyik vagy másik képviselőt szeretném kellemetlen helyzetbe hozni (bár Navracsics zavara megérne egy külön misét). Nézzék meg, és látni fogják a tátongó politikai üresség világát, a kormányzók tanácstalanságát.
Persze, értem én, hogy nincsenek könnyű helyzetben a képviselők. Hiszen főnökük, Orbán Viktor sem tudja, hogy mi van a nyugdíjrendszerben. Tegnap annyi sületlenséget hordott össze, hogy az már bámulatra méltó. Üresen tátongott a nyugdíjkassza, amikor átadták a szocialisták a hatalmat, mondta a miniszterelnök.
Hadd álljon akkor itt egy rövid leírás nem is annyira kezdő miniszterelnöknek a nyugdíjkassza működéséről. A nyugdíjrendszer két alaptípusa az úgynevezett felosztó-kirovó rendszer és az ugyancsak bonyolult nevű tőkefedezeti rendszer. Az előbbiben egyetlen megveszekedett fillér sincs, mert úgy működik, hogy akik éppen dolgoznak, azoknak a járulék befizetéséből fedezik az aktuálisan nyugdíjban lévők nyugdíját. Ez a kassza tehát nem is kassza, inkább csak közvetítő rendszer. Eben nincs pénz. A tőkefedezeti rendszerben az éppen dolgozók befizetési nem mások nyugdíját finanszírozza, hanem azt elteszik arra az időre, amikorra a mostani aktív dolgozó nyugdíjas lesz. Itt gyűlik a pénz, kamatozik, hozama van. Ez a kassza meg nyilván nem lehet üres.
Magyarországon a társadalombiztosítási nyugdíj felosztó-kirovó, a magán nyugdíjpénztár meg tőkefedezeti jellegű. A TB nyugdíjban most azért van hiány, mert sokan már a magánnyugdíjrendszerben vannak. Ez utóbbiak befizetési természetesen most hiányoznak, azt a költségvetés pótolja ki. Igen ám, de évek múlva, amikor a magánynyugdíjjal rendelkezők mennek nyugdíjba, akkor meg jól jár az állam, mert nem neki kell fizetni a nyugdíjak egy részét. Szóval az állam mai többletteher vállalással megszabadul jövőbeni terhektől, amire szükség is van, mert a nyugdíjasok jövőbeni növekvő aránya egyre nagyobb egyensúlytalanságot fog előidézni a nyugdíjrendszerben. Ezt nem érti Orbán, vagy ha érti, akkor tudatosan mellébeszél, megtéveszt, rosszabb esetben hazudik.
Na, mindegy. Vagy dehogy is. De olyan reménytelennek tűnik ezt újra és újra elmondani….