Gyurcsány: Orbán tönkretesz bennünket
Ez egy hosszú elemzés lesz. Mégis azt kérem, olvassátok végig, mert csak így érthető meg az a kockázatos vállalkozás, amibe Orbán belekényszeríti az országot - írja bevezetőül legfrisebb blogbejegyzésében Gyurcsány Ferenc.
Kísérleti nyulak lettünk. Mert amit Orbán gazdaságpolitikának hív, az egyelőre nem több egy hihetetlenül kockázatos kísérletnél. A miniszterelnök javaslatainak több gyenge pontja van - írja a volt miniszterelnök.
Kezdjük a dolog filozófiai részével. Ez ugye nagyjából úgy szól, hogy a ”közérdek jó, a magánérdek bűnös”. Eleve gyanússá teszi ezt az érvelést, hogy minden államimádó despota ezt mondja, ráadásul magabiztosan úgy tesz, mintha a közérdek nem lehetne más, mint amit ő annak tart. A despoták szájából ez úgy néz ki, hogy „a közérdek (egyetlen hiteles megfogalmazója) én vagyok”. Ugye ismerős a fogalmazás?
A demokraták nem így gondolkodnak. Azt mondják, hogy a társadalom érdektagolt. Sok fajta érdek van egyszerre jelen a társadalomban. Milliónyi magánérdek, különálló csoport érdekek (családok, intézmények, társadalmi rétegérdekek stb.) és persze igaz, létezik egyfajta közérdek is. De minél összetettebb egy csoport, annál nehezebb megmondani, hogy mi is a csoportérdek. Különösen így van ez a nemzeti érdekkel, mint közérdekkel. Valószínűleg mást gondol például a közérdekről a munkanélküli és mást egy vezető menedzser.
Orbán szövege most nem ismeri el, hogy az emberek egyéni érdeke lehet ugyanolyan fontos, mint az államé. Tegyük hozzá, hogy nem mindig gondolta így. Amikor népszavazást kezdeményezett a vizitdíj ellen, akkor éppen ellenkezőleg érvelt. Azt mondta, hogy az emberek érdeke (azaz, hogy ne kelljen fizetniük) fontosabb, mint a jól működő egészségügy közérdeke.
A fő baj azonban az, hogy nagy bajba kerültünk a Fidesz adócsomagjával - írja Gyurcsány Ferenc, több táblázattal alátámasztott számításokkal igazolva az állítását. A Fidesz költségvetési csapdába kergeti az országot. Még ha a kormánynak sikerülne is visszaterelni a magánynyugdíjak 75 százalékát az állami rendszerbe, akkor is elképzelhetetlen nagyságú (8,2-9,1 százalékos) növekedésre lenne szükség 2012-ben és 2013-ban. Ez teljesen irreális. Ha ezt felismerve megkurtítják a nyugdíjasokat (erről egyébként eddig egy szót sem szóltak), akkor és irreálisnak tűnő 5,4-6,1 százalékos növekedést kellene produkálni. Hiszi a piszi – mondhatnánk.
Arról meg ne is beszéljünk, hogy számításainkban figyelmen kívül hagytuk, hogy pár dologra tényleg több pénz kellene. Nem kétséges, hogy az egészségügy, az oktatás, a rendvédelem, az önkormányzatok komoly gondokkal küzdenek. Rájuk egy fillérrel sem jut pénz még akkor sem, ha ma elképzelhetetlen növekedés köszöntene ránk.
Szóval a kormány, Orbán Viktor vezetésével tönkretesz bennünket. Szép, új világ következik - zárja bejegyzését Gyurcsány Ferenc.