Gyurcsány: Orbán miért a háborút választja megegyezés helyett?
Gyurcsány Ferencet meglepte, hogy Orbán Viktor elutasította kettejük találkozóját, mondta a miniszterelnök az MR1Kossuth Krónikájában. Mint mondta, a Fidesz elnökének az elmúlt hetekben több olyan nyilatkozata is volt, ami arra utalt: hallja az emberek igényét, hogy beszélni, tárgyalni kell, mint minden más normális országban.
Abszurd, hogy hír tud lenni Magyarországon, hogy az ellenzék vezére és a kormányfő tárgyal egymással - fűzte hozzá.
Arra, hogy miért nem korábban - például a költségvetés elfogadása előtt - kezdeményezte a találkozót, a miniszterelnök úgy válaszolt: a Fidesz politikája az elmúlt két-két és fél évben arra épült, hogy a kormányt megbuktathatja, az utolsó fél évben pedig a cselekvőképtelenségét akarta bizonyítani. A jövő évi büdzsé elfogadásával világossá vált, hogy ez a stratégia nem működik, és új helyzet van.
Gyurcsány úgy látja, erőteljes, egyértelmű, normális igényük van az embereknek, mert látják, hogy Amerikától Japánig hihetetlen gondok vannak a világban, csapkodnak a villámok. Miért nem azt teszik az ország vezetői, hogy leülnek és megbeszélik a dolgokat? Szerintem nem szabad kitérni ilyen elől - hangoztatta.
Gyurcsány Ferenc szavai szerint "tengernyi" dologról is egyeztethettek volna. Példaként említette, hogy a kormány és legnagyobb ellenzéki párt véleménye nem tér el abban, hogy kell adóreform, ami szerinte adócsökkentés nélkül is létezik. Ide sorolta, hogy a szociális és foglalkoztatási ügyekben is további lépésekre van szükség, valamint a pártfinanszírozásról, illetve az önkormányzati igazgatásról is meg kellene állapodni. Van miről beszélni - hangsúlyozta.
Orbán Viktortól kell megkérdezni, miért gondolja úgy, nem az a dolga politikusként, hogy az ország javát keresse. Miért gondolja, hogy felmentést kaphat az alól a kötelezettség alól, hogy mindent megtegyen a fontos változások érdekében? - tette fel a kérdést. Miért a háborút, a harcot választja a megegyezés helyett? - kérdezte a kormányfő.
Mint mondta, neki és az MSZP-nek az a dolga januártól, hogy megértessék az emberekkel, "nincs mese", vannak dolgok, amelyeken változtatni kellene.
Sólyom László szavaira reagálva, miszerint "napi alkukon élő kisebbségi kormánnyal nehezen lehet hosszú távú programot alkotni, és még kevésbé lehet végrehajtani a drasztikus átalakításokat", a kormányfő azt mondta: 44 törvényt fogadott el május óta az Országgyűlés, a jövő évi költségvetést olyan többséggel, amelyre nem volt példa az elmúlt nyolc évben.
Hangsúlyozta: amit a kormány át akart vinni a parlamenten, azt átvitte.
- Annak nem örülök, hogy Sólyom elnök úrra az az árnyék vetül, hogy pártpolitizál. Szerintem az országnak olyan elnökre van szüksége, akiről mindenki azt gondolja, hogy neki fontos, hogy együtt tartsa az országot, együtt tartson különböző gondolkodású, mentalitású, pártállású, embereket, és nem bonyolódik bele pártpolitikai vitákba - mondta a kormányfő a rádióban.