Gyurcsány: Olyan félelmetes pasi lennék, akitől félni kell?
Jó döntésnek nevezte az mr1 180 perc című műsorában Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke a különválást az MSZP-től. A politikus szerint túl sok volt az elvi, politikai különbség a két szerveződés között.
A volt kormányfő a legfontosabb eltérésnek azt nevezte, hogy a DK és az MSZP másképp ítélték meg a 2006 után hozott döntéseket, amelyek szerinte egy helyes irányú polgári politika részei voltak. „Annak a megtagadása, elárulása súlyos stratégiai tévedés” – tette hozzá Gyurcsány Ferenc.
A politikus a két párt közti különbségekre példaként hozta fel a közösségi közlekedésben vasárnap életbe lépett új menetrend, illetve a járatszámcsökkentés megítélését. Gyurcsány Ferenc szerint az MSZP reakciója az, hogy „jaj, istenem ezek becsuknak mindent”, míg a DK pontosan tudja, hogy a közösségi közlekedés átalakításra szorul.
"Mi is azt akartuk. Hát, emlékezzünk már! Nem az önmagában a probléma, hogy átalakítják a közlekedést" – mondta a politikus, aki úgy véli, a baj az, hogy a kormányzat a változtatásokról nem egyeztetett az emberekkel. Gyurcsány Ferenc az MSZP kapcsán még hozzátette: "Az a normális, ha az ember ellenzékben is olyat mond, amit megtenne akkor is, ha kormányon lenne."
"Az MSZP nem így gondolja, lényegében a fideszes ellenzéki magatartást folytatja, én meg nem akarom folytatni" – mondta a politikus. A DK elnöke a Kossuth Rádió reggeli műsorában azt is elmondta, Orbán Viktor kicsinyes politikai bosszújának tartja, hogy a várhatóan hétfőn elfogadásra kerülő új országgyűlési törvény értelmében a pártja nem alakíthat frakciót. A politikus hozzátette, nem érti, a kormányoldal miért fél a DK-tól. „Nézzen rám, én olyan félelmetes pasi lennék, akitől félni kell?” – tette fel a kérdést a politikus.
Az országgyűlésről szóló törvény szerint a frakcióalakításhoz szükséges létszám tízről tizenkét főre emelkedne. Emellett képviselőcsoport állítására „a képviselők előző általános választásán országos pártlistát állító és mandátumot szerző, ugyanazon párthoz vagy annak jogutódjához tartozó” képviselők lennének jogosultak. Erről a törvényről hétfőn szavaz a parlament.
A volt kormányfő kijelentette azt is, hogy nem vesznek részt az államfőválasztásban, Áder Jánost ugyanis nem tartják megfelelő jelöltnek. „Hiszen az a fő funkciója, hogy védje az alkotmányt, márpedig ő volt a fő szerzője ennek a botrányos, a Velencei Bizottság által egyébként az európai normákkal tökéletesen ellentétesnek minősített bírósági reformnak. Egy alkotmányellenes reformot levezénylő ember ne legyen az alkotmány őre” – mondta Gyurcsány Ferenc Áder Jánosról.
A holokauszt áldozataira emlékező vasárnapi Élet menete kapcsán, amelyen maga is részt vett, Gyurcsány Ferenc elmondta: egykori miniszterelnökként is mélyen megrendíti a tény, hogy Magyarország, amelynek az lenne a legfontosabb dolga, hogy védje a polgárait, annak idején több százezer embert a halálba küldött. Arról, hogy a parlamentben április 3-án egy jobbikos képviselő, Baráth Zsolt felszólalásában felidézte a tiszaeszlári vérvádat, Gyurcsány Ferenc azt mondta, az ilyen cselekedeteket nem fizikai eszközökkel kell megakadályozni, hanem a demokratikus közösség egyértelmű akaratával, erejével.
Szakdolgozata kapcsán Gyurcsány azt mondta, kereste, minden normálisan elvárhatót megtett, hogy előkerüljön, de nem találta. Arról a sajtóhírről, hogy neki annak idején a nyolcvanas években KISZ-titkárként nem is kellett szakdolgozatot írnia, azt mondta, ez az állítás, mint már korábban kiderült, hazugság. Ez a vád szerinte azt a célt szolgálja, hogy a jobboldal a plágiummal vádolt Schmitt Pál köztársasági elnök „csúfos bukása” után a másik oldalon is kreáljon egy hasonló ügyet.