Gyurcsány: akkor ez most nem népnyomorítás?
"Tegyünk egymás mellé két állítást! - A nép felhatalmazott bennünket arra, hogy igazságot teremtsünk. Ezért ha az igazság szemben áll az alkotmányossággal, akkor annál rosszabb az utóbbinak. Ebben az esetben tehát az alkotmányosságot kell a nép igazságérzetéhez igazítani. - Az elmúlt heti konzultációkat követően be kell lássam, hogy eredeti javaslatomat módosítani kell, hiszen nincs a zsebünkben a bölcsek köve. Ezek a nem szó szerint idézett megjegyzések Lázár Jánostól származnak" - emlékeztet legfrissebb blogbejegyzésében Gyurcsány Ferenc. Vélemánye szerint a pár lépést bizonyosan jelentő visszavonulásnál van azonban egy fontosabb következménye a fentieknek, annak beismerése, hogy a feltételezett vagy valósan meglévő népakaratból nem következik semmilyen konkrét jogi szabályozás. "Vagy másképpen fogalmazva következhet belőle ilyen is, meg olyan is. Lázár mondatai tehát annak beismerését jelentik, hogy mostantól az nem lehet érv egyetlen vitában sem, hogy „ezt akarja a nép". Hiszen fentebb azt láttuk, hogy a nép egyik héten a Fidesz szerint ezt akarta, a másikon meg amazt" - írja az ex-kormányfő.
A volt miniszterelnök kiemeli: a forradalom egyébként sem törvényt hoz, hanem ellenkezőleg, törvényt szeg. "A forradalomból nem új törvény születik, „csak" a régi hal meg. Ez ugyanis a forradalom természete. A forradalom egysége a múlttal való szembefordulás, nem pedig az új építése, mert az új már megint megoszt, ezért felszabdalja a forradalmi egységet, pártoskodóvá válik. Legalább is demokráciákban - véli Gyurcsány.
A politikus szerint a kormányzásnak hívott őrületben megjelenik némi racionalitás is. "Nyilván a kényszerek miatt. Mára tudjuk - magától a forradalmi vezetőtől -, hogy mégis lesz gázáremelés. Pedig ez a szó éppen úgy tiltott a Fidesz szótárban, mint a megszorítás és a reform. De nincs mit tenni. Nem dönthet be egész iparágakat a Fidesz. Jut eszembe! Azt mondja néhány ipari vezető, hogy a jövő évi gázvásárlásokról szóló tárgyalások úgy folynak a gázszolgáltatókkal, hogy megmondják az alapárat, és erre ráteszik a „válságadónak" hívott extra sarc megfelelő hányadát. És még azt mondják, hogy az adó nem megy át az árakba! De az is mai hír, hogy fizetni kell annak, aki az egészségügyben letér a hivatalosnak számító úgynevezett „beteg útvonalról". A hétszázát! Tehát lehet pénzt kérni a gyógyításért az állami egészségügyben? És akkor ez most nem népnyomorítás?" - teszi fel a kérdést Gyurcsány.
"Szóval elkezdődött a lassú visszavonulás és növekszik a zavar. Hiába, bujtogatni, fenyegetőzni és ígérgetni könnyebb volt" - írja blogjában az ex-kormányfő.