Gyöngyöspata: újabb tüntetés a BM-nél
A Jobbik március 6-án többezres demonstrációt tartott Gyöngyöspata cigánysorán végigvonulva, „cigányterrort” skandálva. Azóta szélsőjobboldali paramilitáns szervezetek szállták meg a települést, akik folyamatosan rettegésben tartják, zaklatják és provokálják a helyi roma közösséget. A rendőrség mindeközben nem tett semmi érdemit a védelmükben. Pattanásig feszült a helyzet, április 26-án éjjel véres verekedés történt a falut megszálló szélsőséges csoportok és a helyi romák egyes tagjai között - írják felhívásukban civil jogvédők, akik ma, szerda este hat órára a gyöngyöspatai roma közösség képviselőinek részvételével újabb demonstrációt hirdettek a Belügyminisztérium épületéhez, a (volt) Roosevelt térre.
A kormányt, a belügyi vezetést és a rendőrséget is felelőssé teszik a helyzet eszkalálódásáért. Az egyik kereskedelmi tévében május 1-én a miniszterelnök kifejtette: teljesen nyilvánvaló, mit kellet volna már csinálni hetekkel ezelőtt is, de érvelése szerint akkor kell meghozni egy szigorú döntést, ha már az egész ország úgy gondolja. A jogvédők ellenben úgy látják, egy felelős kormány nem várhat, nem taktikázhat, ha állampolgárai védelméről van szó.
A demonstráció szervezői követelik, hogy az állam védje meg állampolgárait, szóban és tettben egyaránt tegye nyilvánvalóvá, hogy a rendfenntartás állami feladat. Szigorítsák és pontosítsák a polgárőrségre vonatkozó szabályokat a további visszaélések kiküszöbölésére. Oszlassák fel a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesületet! Az állam akadályozza meg a Gyöngyöspatán történtek megismétlődését helyben és az ország egész területén.
Továbbá: az állam vegye tudomásul és vizsgálja ki a Gyöngyöspatán történt gyűlöletbűncselekményeket, például a közösségi elleni erőszakot. A ruházat helyett a cselekedetet vizsgálják, és minden feljelentést vizsgáljanak ki, a feljelentő származására való tekintet nélkül.
A kormány által kezdeményezett törvényi szigorítás a jogvédők szerint önmagában nem oldja meg a helyzetet, a gyűlöletbűncselekmények elleni fellépés jogi háttere eddig is adott volt. Kezdeményezik, hogy a Parlament tárja fel a hatóságok mulasztásait, beleértve a rendőrséget, ügyészséget és a Belügyminisztériumot.