Gyöngyöspata: a rendőrség felelősségét miért nem vizsgálják?
Nilvánvaló, hogy Gyöngyöspatán a szélsőjobboldali politikai erők tudatosan szították az etnikai feszültségeket, ugyanakkor a kisebbségeknek a szélsőséges, rasszista csoportoktól való megvédése az állam feladata - írta közleményében a Magyar Helsinki Bizottság.
A jogvédő szervezet szerint mulasztás történt, amikor a rendőrség 2011. március 6-án nem oszlatta fel a Jobbik demonstrációját, majd nem indította meg a "járőrözőkkel" szemben a szabálysértési eljárásokat a megfélemlítő jellegű fellépés miatt. A rendőrség csak Hajdúhadházon – több mint egy hónap késéssel – indította meg a szabálysértési eljárásokat, az új rendelkezések segítségével nem maradt idő konszolidálni a helyzetet, és a pattanásig feszült szituációban bekövetkezett az erőszak.
Az eseti bizottság által vizsgált egyes kérdések kapcsán a Helsinki Bizottság kifejtette: mesterséges probléma, hogy a romák elutazása evakuáció volt-e, az igazi kérdés az, hogy a romák utazási szándékát motiválhatta-e a véderő tagjaitól való félelem. Ezzel kapcsolatban azt állípították meg, hogy a romák nagy valószínűséggel a Véderőtől való félelmük miatt kérték fel a Vöröskeresztet arra, hogy a faluból vigye el őket.
Kitértek arra is, hogy a szélsőséges csoportok törvényes felszámolásához szükségesnek tartják a létező jogszabályok alkalmazását, illetve annak vizsgálását, hogy a feszültséget szító társadalmi szervezetek feloszlatására van-e lehetőség. A Bizottság hangsúlyozta: az állami szerveknek komolyan kell venniük a civil társadalom korai jelzéseit a kialakulóban lévő etnikai konfliktusokról.