Gyöngyösi Márton nem mond le, lezártnak tekinti az ügyet
A Jobbik frakcióvezető-helyettese erről kedden budapesti sajtótájékoztatóján beszélt. Hangsúlyozta: felszólalásában "etnikai, faji alapon történő vagy zsidó származás szerinti listázás (...) természetesen nem hangzott el", hanem "izraeli zsidó honfitársainkról, az ő jelenlétükről Magyarországon volt szó".
Gyöngyösi Márton hétfőn az Országgyűlés plenáris ülésén, Németh Zsolt külügyi államtitkárhoz intézett azonnali kérdésében azt kifogásolta, hogy a kormány miért nem áll Palesztina oldalára a közelmúltban kialakult gázai konfliktus ügyében. Az államtitkár válaszában azt mondta, a magyar kormány a két nép közös érdekeit képviseli, Magyarország ezért üdvözli a térségben kötött tűzszünetet.
A Jobbik képviselője viszonválaszában úgy fogalmazott, a világbékét elsősorban Izrael fenyegeti, majd azt mondta: "pont itt lenne az ideje egy ilyen konfliktus kapcsán annak, hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára". Az államtitkár erre úgy reagált, hogy nem támogatna egy ilyen kutatást, mivel a kormány zsidó származású tagjainak száma nem kapcsolódik a szóban forgó konfliktushoz.
A politikus kijelentései hétfő este óta tiltakozáshullámot indítottak el.
Gyöngyösi Márton kedden elmondta: fenntartja pártja azon kezdeményezését, hogy a kormánynak igenis közzé kellene tennie a magyar-izraeli kettős állampolgársággal rendelkező és így potenciális nemzetbiztonsági kockázatot jelentő kormánytagok és országgyűlési képviselők esetleges listáját.
Hangsúlyozta: az adatvédelmi biztos egy korábbi vizsgálatában kimondja, hogy közérdekű nyilvános adat a közszolgálati tisztviselők állampolgársága, így Gyöngyösi Márton szerint egy ilyen vizsgálat "nem kellene, hogy megütközést keltsen Magyarországon".
A jobbikos politikus kedden úgy fogalmazott: kizárólag a magyar nemzet iránt 100 százalékos lojalitással bíró emberekre van szükség az Országgyűlésben és a kormányban, ezért az ellenzéki párt szerint a nemzetbiztonsági kockázatok felmérése szintjén igenis érdemes megvizsgálni "a magyar-izraeli kettős állampolgárság ügyét". Szerinte ugyanis egy esetleges "kettős kötelezettségvállalás" esetében felmerülhet, hogy "erősebb-e az egyik a másiknál, vagy mehet-e egyik rovására a másik".
Gyöngyösi Márton azt mondta, hogy az Országgyűlés 2010-es alakuló ülésén akkori MSZP-s képviselők izraeli kitűzőkkel a mellükön jelentek meg, és ez szerinte "olyan mértékű elfogultságot tükröz, amely nemzetbiztonsági kockázatok kérdését veti fel".