Szivárványcsaládok: gyereket nevelő melegek
A WHO - az ENSZ egészségügyi világszervezete - 1992 május 17-én nyilvánította ki, hogy a homoszexualitás nem betegség, hanem az emberi szexualitás egyik természetes (bár számarányát tekintve kevésbé elterjedt) változata. Azóta május 17-e a nemzetközi homofóbiaellenes nap.
Európában most már sehol, de a világ 93 országában a mai napig büntetik a homoszexualitást. Hét országban halálbüntetés van érvényben. A homofóbiaellenes nap alkalmából tartott rendezvények szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy valamennyi ember szabadon vállalhassa önmagát, senkit se érhessen hátrányos megkülönböztetés azért, mert a többségtől eltérő a szexuális irányultsága vagy nemi identitása.
A Háttér Társaság a Melegekért nevű érdekvédelmi szervezet helyzetértékelése hangsúlyozza, hogy a magyar jogszabályok 1996-ban, a világon az elsők között ismerték el az azonos neműek közti élettársi kapcsolatot. 2009 júliusa óta a melegek anyakönyvvezető előtt bejegyzett élettársi kapcsolatot létesíthetnek, amelynek révén a legtöbb házassággal járó jog és kötelezettség őket is megilleti.
A magyar jog azonban a melegek esetében továbbra is tabuként kezeli a gyermekvállalást: bejegyzett élettársak közösen nem fogadhatnak örökbe gyermeket, az egyik partner sem fogadhatja örökbe a másik vér szerinti gyermekét, azonos nemű személlyel élettársi vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban élő nők számára a mesterséges megtermékenyítés nem engedélyezett.
Mindezek ellenére egyre több meleg és leszbikus pár nevel Magyarországon gyermeket. Van, aki korábbi párkapcsolatából származó gyermekét neveli együtt azonos nemű partnerével; van, aki az egyéni örökbefogadás lehetőségével él; van, aki a szabályok megkerülésével vagy külföldön vesz részt mesterséges megtermékenyítésben. És vannak olyan esetek is, amikor egy meleg és egy leszbikus pár közösen vállal gyermeket.
A Háttér Társaság a Melegekért ebből a szempontból elavultnak tartja a magyar jogszabályokat, hiszen a törvények figyelmen kívül hagyják az ilyen „szivárványcsaládok" létezését: ezzel nemcsak az azonos nemű párok, de az ilyen családokban nevelkedő gyermekek érdekei is súlyosan sérülnek. A témáról a nemzetközi homofóbiaellenes nap kapcsán hétfő délután műhelybeszélgetést rendeznek az MTA szociológiai kutatóintézetében.