Gulyás: alkotmányossági aggályok a vagyonadó körül
Indoklásként a politikus elmondta, hogy a hétfői frakcióülésen Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője "egy szavazatos többséggel erőltette át" a törvényjavaslat támogatását, miközben "nyilvánvaló, hogy az SZDSZ, mint párt nem áll a javaslat mögött".
Kijelentette, az is ismert, hogy az SZDSZ különböző szakmai műhelyei, korábbi programjaink kidolgozásában résztvevő közgazdászai élesen elutasítják a vagyonadót.
Úgy fogalmazott, hogy a javaslat számára nem volt támogatható, mert alapvető alkotmányossági kritériumoknak nem felel meg, az előkészítésekor a kormány mellett az SZDSZ frakció többsége sem vette figyelembe, hogy súlyosan sérül a jogbiztonság és a közteherviselés alkotmányos alapelve és a törvény filozófiája. Hozzátette, a törvény tartalma ellentétes az SZDSZ által korábban hirdetett gazdaságpolitikai programokkal.
Gulyás József annak a véleményének is hangot adott, hogy a törvény bevezetésére és végrehajtására nem készült fel a magyar állam sem, hiszen az értékalapú ingatlankataszter hiányában lényegében végrehajthatatlan.
A képviselő kitért arra is, hogy a javaslat rapid jellege miatt alapvető részletkérdéseket nem tisztáz, vagy kifejezetten rosszul old meg és ezáltal új társadalmi konfliktusokat idéz elő.
Kijelentette, hogy ez a törvény nem kezeli a válságot, hanem meghozatalának módjával, tartalmával része annak. A képviselő úgy látja, hogy összességében a vagyonadó elenyésző bevételt hozhat csak, miközben az alkotmányossági okok miatt, illetve egy esetleges kormányváltás esetén nem lehet kétséges a sorsa.
Azt mondta, mindezért több szabad demokrata képviselő nemcsak ahétfői frakcióülésen mondott nemet a javaslatra, hanem a parlamentben is. "Nem az a felelősség, hogy olyan javaslatokat támogatunk, amely alapjaiban megy szembe az általunk képviselt elvekkel és szakmai kritériumokkal, az SZDSZ korábbi álláspontjával, vagy éppen az alkotmányosság kritériumaival" - mondta Gulyás József.
A politikus szerint az SZDSZ frakció tagjai nem ilyen megoldásokra kértek és kaptak felhatalmazást a választóiktól. Hozzátette, hogy az SZDSZ-nek nem az a hivatása, hogy a képviseltében működő frakció különböző különalkuk keretében leszállítsa a szavazatait "vállalhatatlan kormány-előterjesztések mögé". saját értékeik mentén kell az egyre mélyülő társadalmi és gazdasági válságra jó válaszokat adniuk, de ez a törvény ebből a szempontból nem segít.
A 19 tagú SZDSZ frakcióból tíz képviselő támogatta a vagyonadó elfogadását, heten, Béki Gabriella, Bőhm András, Fodor Gábor, Gulyás József, Kovács Kálmán, Molnár Lajos, Velkey Gábor a javaslat ellen szavaztak. Gusztos Péter és Horn Gábor nem szavazott.