Gőgös: vegye meg száz forintért az MNV a Pápai Húst
Csaknem ezer dolgozó és sok sertésbeszállító, valamint más hitelező sorsa múlik azon, hogy felszámolják-e a pápai húsgyárat. A Vidékfejlesztési Minisztérium egyelőre azt ígéri, hogy a kisvállalkozókat, s a termelői csoportokat összesen 280 millió forint értékben uniós forrásokból és állami pénzekből kifizeti.
- Ez az összeg kevesebb mint a fele a sertésbeszállítók kintlévőségének, nem is beszélve az egyéb hitelezőkről - mondta keddi sajtótájékoztatóján Gőgös Zoltán. Hozzátette: az világosan látszik, hogy az önkormányzat - mely idén áprilistól főtulajdonosa a gyárnak - saját erőből érdemi megoldást a legjobb szándéka mellett sem képes találni.
A múlt heti hitelezői egyeztetés során mindösszesen a tartozások öt százalékának a kifizetésére tett ajánlatot az önkormányzat. Ezt - várható módon - a beszállítók nem fogadták el. A tulajdonos most átdolgozza a tervezetet, de külső forrás nélkül aligha tudnak megegyezésre alkalmas elképzelést előterjeszteni.
Sajátosság, hogy amikor a testület megszavazta a csupán 5 százalékos javaslatát, saját kintlévőségét is radikálisan leértékelte. A gyár ugyanis több mint 400 millió forinttal tartozik a városnak.
Grőber Attila, a cég felügyelőbizottságába delegált szocialista önkormányzati képviselő úgy fogalmazott a keddi sajtótájékoztatón: az önkormányzatot magára hagyták, neki kell helytállni a tartozásokért, a testületnek kell megőrizni a munkahelyeket, s megújítva működtetni a vállalatot.
Gőgös Zoltán szerint még a felszámolási eljárás előtt lépni kell. Az időhiány miatt egyetlen megoldás látszik reálisnak, mégpedig az, hogy az egy korábbi felszámolási eljárásban elővételi jogot szerzett Magyar Nemzeti Vagyonkezelő száz forintért megvásárolja a céget, ezt követően tőkét emel, megegyezik a hitelezőkkel, s reorganizálja a vállalatot.
Ez persze nem lesz könnyű - fejtegette Gőgös -, hiszen több ágazati oka is van a felhalmozott veszteségnek. Így a fogyasztás jelentős csökenése, a magas áfa, a virágzó feketegazdaság, az emelkedő üzemanyagárak.
- A pápai húsipar vesztesége nem egyedi jelenség, az egész élelmiszeripar válságban van, valamennyi húsgyár igen nehéz helyzetbe került - ha egyáltalán működik még -, hiszen Kapuváron például már bezárt - hangsúlyozta a szocialista szakpolitikus.
Gőgös úgy gondolja: az állam is akkor jár a legjobban, ha az általa vázolt lépést követi. Ha ugyanis felszámolásra kerül sor, akkor a Magyar Fejlesztési Bank azonnal lehívja az egy korábbi állami hitelgarancia alapján neki járó összeg 80 százalékát, ami mintegy 4 milliárd forint. Ennyi pénzből viszont az MNV ki tudná fizetni a tartozásokat, működtethetné az átszervezett gyárat, ami adó formájában hosszú távon bevételt hozna neki.
- Az idő sürget, a csődbiztos a hitelezők hozzájárulásával még egyszer hosszabbíthat ugyan, ám - mivel a húsgyár mindent csak készpénzre kénytelen vásárolni - információnk szerint novemberben a dolgozóknak már fizetni sem tud, amennyiben nem oldják meg az cég helyzetét - állította Gőgös.