Giró-Szász leminősítette a Fitch Ratingset

Az európai uniónak szüksége lenne egy saját hitelminősítő szervezetre, a jelenleg piacon lévők ugyanis nem az uniós érdekek mentén fogalmazzák meg a véleményüket – legalábbis ezt állítja Giró-Szász András. Így aztán nem meglepő, hogy a kormányszóvivő szerint a Fitch Ratings tegnapi negatív előrejelzése téves, és ez már a jövő év elején be fog bizonyosodni.

Ezek a hitelminősítők nem rendelkeznek jogosítvánnyal országok minősítésére, csak cégekére, ráadásul 2008-ban a Lehman Brotherst is kiváló befektetésnek minősítették, és nem tudták előre megjósolni a világválságot. Az Európai Unió több vezetője is megfogalmazta, hogy ideje lenne az uniónak saját minősítőre, mert ezek nem uniós érdekek mentén fogalmazzák meg az állításaikat – jelentette ki Giró-Szász András kormányszóvivő az m1 Az Este című műsorában annak kapcsán, hogy immár a Fitch Ratings is leminősítette Magyarországot.

Hangsúlyozta: a kormány nem ért egyet a Fitch-csel. A hitelminősítő azt állítja, hazánk nem tudja 3 százalék alatt tartani az államháztartási hiányt, miközben az Európai Bizottság azt mondja, hogy Magyarország képes erre – hívta fel a figyelmet a kormányszóvivő, aki kiemelte azt is: a magyar kormány folyamatosan csökkenti az államadósságot. 2011-ben két olyan állam volt, mely képes volt erre: Magyarország és Svédország. Hozzátette: a magyar állam komoly lépéseket tett az alrendszerek átalakítására, melyek újratermelik az államadósságot.

A hitelminősítők szerint nagy az ország devizakitettsége, aztán amikor a magyar kormány lépett a devizahitelesek ügyében, akkor pedig azt róják fel. Ez egy róka fogta csuka helyzet – szögezte le. Giró-Szász András azt mondta: a kormányzat reméli, hogy a Fitch a jövő év elején felülvizsgálja az álláspontját.

Arra a kérdésre, miért kötjük a prognózis módosítását a német adatokhoz, azt válaszolta: a német GDP alakulása nagymértékben befolyásolja a magyar növekedést. Ha a német növekedés egy százalékkal csökken, akkor a magyar nagy valószínűséggel 0,6 százalékkal lesz kisebb. Kérdésre válaszolva elmondta: a kormány 268 forintos árfolyammal számolt a 2012-es költségvetésben, melyben egyébként véleménye szerint komoly tartalékok vannak.

A műsorban Mellár Tamás közgazdász azt mondta: ő sem gondolja, hogy a Fitch országminősítése nagyon megalapozott lenne, de a hitelminősítőnek nagy befolyása van a befektetőkre, és azt lehet látni, hogy a magyar állampapírok kibocsátásánál és lejegyzésénél ismét problémák adódtak. Álláspontja szerint a Brüsszelben jövőre prognosztizált 0,5 százalékos bővülés még mindig elég optimista, mert a magyar gazdaságban stagnálás képzelhető csak el. Nincsenek meg sem a tőkebővülés, a munkahelyteremtés, sem a fogyasztás és a beruházás oldaláról a kellő feltételek, egyedül az export erőteljes, ez vitte a gazdaságot, a jövő félévben azonban ez is ki fog esni, s nem látni, mi a húzóerő, ezért lenne fontos a gazdaságpolitikai váltás – érvelt a szakember.

Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde volt elnöke Az Estében jogosnak nevezte a befektetők körében a recessziós félelmeket. Mint mondta: minden oka megvan az elemzőknek, hogy ezt feltételezzék, erős fogyasztás-visszaesés várható Európában a megszorítások miatt. Az exportkilátások sem támogatják az európai kilátásokat, Amerika sincs bődületes formában, Ázsiában pedig vannak ugyan befektetési források, de ezek nem exportra vannak félretéve. Úgy vélte: a Fitch-jelentésben nincs nagy meglepetés, a hitelminősítő a Standard and Poor’s-hoz és a Moody’s-hoz igazodott. Szerinte a minősítők óvatosak, nagy felelősségük van, mert nem tudni, hol van a gyújtózsinór. Hangsúlyozta: a Fitch-jelentést meg lehet kérdőjelezni, de mindaddig, míg a piacok figyelembe veszik a leminősítéseket, és az árfolyam ennek megfelelően mozog, teljesen mindegy, hogy az adott kormány mit mond, vitatja-e azt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.