Giró-Szász kegyelmétől nem tud fedezékbe bújni az ellenzék?
Ha a parlament közkegyelmet akar gyakorolni, akkor a döntés kedvezményezettje nem tehet mást, mint hogy tudomásul veszi a vele szemben folytatott eljárás megszüntetését – jelentette ki a kormányszóvivő által beígért lépéssel kapcsolatban Bárándy Péter ügyvéd, egykori igazságügy-miniszter.
Azt azonban nem tartja kizártnak, hogy lehetővé tegyék az ügyek érdemi lezárását mindazok esetében, akik ezt kérik. Az országgyűlés a közkegyelemről törvényben határozhat, és szövegezés kérdése, hogy ezt miként teszi.
A személyes szabadság megsértése egyébként Bárándy szerint a Kossuth téri tiltakozók esetében nemigen állapítható meg. Hasonló tényállás alapján már számos, részben egymásnak ellentmondó ítélet született, s a vita tárgya nemegyszer az volt, hogy minősíthető-e ilyen cselekménynek, amikor valaki megakadályozza a gépkocsik továbbhaladását, de a gyalogosok mozgását nem korlátozza.
Az ügyvéd úgy látja, hogy aki egy fagyos éjszaka az országúton tartóztat fel autókat, s az embereket csak gyalog engedi tovább, bizonyosan bűncselekményt követ el. Ám ha ellenzéki politikusok csupán a parlamenti gépkocsibehajtót állják el, ezzel aligha sértik meg bárki személyes szabadságát.
Az adott esetben tehát Bárándy szerint inkább takarókat és meleg teát kellett volna vinni a parlamenti többség ellen a tiltakozás e formáját választó képviselőknek, mert a mostani bejelentés már megkésett.
Annak még elejét tudják venni, hogy esetleg majd a bíróság is kimondja a rendőri intézkedés jogszerűtlenségét – fogalmazott Bárándy –, a részben ezen akció kiváltotta tüntetéssorozatot azonban nem tudják meg nem történtté tenni.