Gáspár: Eperjes állt Dörner György pályázata mögött
Az, hogy az Új Színházra beadott pályázatot Dörner György, csak úgy történhetett meg, hogy előtte Eperjes Károllyal egyeztetett - nyilatkozta Gáspár Sándor a szinhaz.hu oldalán. Majd hozzátette: - Nem kell különösebb IQ ahhoz, hogy ezt az ember átlássa. Fájdalom, hogy Eperjes Károly, aki győri levitézlését nem tudta elviselni, úgy érezte, hogy kapóra jöhet egy ilyen pályázati helyzet és Dörner György igazgatói ambícióit újra táplálva revansot vehet. Ez azért is szomorú, mert azt gondolták, hogy ki lehet engem kerülni, hiszen jól feltételezték rólam, hogy ilyen gagyiban, mint a pályázatban leírtak, nem veszek részt.
Gáspár beszélt a lehetséges megoldásról is. "A dolgozat ideológiai, politikai vetületeit most tegyük félre - mondta. - Ezekről nálam sokkal avatottabban, mélyebben, sokszínűbben tudnak beszélni. Azért tartom gagyinak, mert szakmailag teljességgel hiteltelen. Dörner György felkészületlensége nyilvánvalóvá válik belőle. Az, hogy mégis pályázott, csak annak tudható be, hogy politikai támogatást szerzett számára Eperjes, a szándékok pedig idővel önmagukat kezdték el gerjeszteni. Elkeserítő számomra, hogy Eperjes Károly többek között azt is elfelejtette, hogy a közösen alapított Kelemen László Színkörünket egyedül Márta István volt hajlandó befogadni 13 évvel ezelőtt Budapesten; most a saját fészkébe pottyantott egy hatalmasat, pucolhatjuk magunkról a fekáliát. Ezért felelősséget kell vállalnia.
Arra, hogy a pucolást hogyan lehetne véghez vinni, a gyalázatos pályázat mögött álló művészeknek a következőt kellene tenniük. "Nem csak előttünk kell felelősséget vállalnia (Eperjesnek), hanem a jóérzésű, gondolkodó jobbközép polgárok előtt is. Mindazok előtt szégyenkeznie kell, akik a munkásságunkkal szeretnének értelmes párbeszédet kialakítani a nézőkkel és nem kívánnak az árkok közt történő kődobálás miatt folyamatosan behúzott nyakkal közlekedni. Eperjes olyasmit tett, ami majdnem megbocsáthatatlan. Ezt annak ellenére mondom, hogy talán a legtöbbet vele dolgoztam a pályám során... A hibát helyre lehet tenni bocsánatkéréssel. Helyre kell tenni, annál is inkább, mert Eperjest Magyarországon a katolikusok karizmatikusává választották. Ez egy óriási erkölcsi elismerés, egy rang. Ilyen titulussal az ember nem engedheti meg magának, hogy bepiszkolódjon. Nagyon szeretném, ha nyilvánosan bocsánatot kérne, kisszerű, pitiáner, egyéni akciójáért, amiből ez az őrületes kavarodás származik, ami beláthatatlan következményekkel járhat."
Dörnernek sokaktól kellene bocsánatot kérnie. "Dörner György a barátom volt, és reményeim szerint leendő barátom - fogalmazott Gáspár Sándor. - Néhány szakmai és egyéb társadalmi akciójával soha nem azonosultam, de alapvetően szimpatikus embernek tartottam. Számomra csalódás, hogy fedezet nélkül képes egy ilyen felelősségteljes intézményre pályázni. A fedezet hiányát nyilván ő is érezte, ezért blöffölt, hazudott, takarózott olyan jelentős magyar és külföldi alkotók nevével, hogy ezáltal, megtévesztve a főpolgármestert megkaphassa a színházvezetői hatalmat. Ez a cselekedet nem rá vall. Hiszem, hogy ezt az ügyet el lehet intézni erkölcsösen és férfiasan. Bocsánatot kell kérnie azoktól a művészektől, akiknek a nevével visszaélt, akik később elhatárolódtak tőle, elutasították a gondolatait és azt, amit kínált a pályázatában. Azt is fontosnak tartom, hogy kérjen bocsánatot Tarlós Istvántól, amiért becsapta Budapest első emberét, akinek felelősségteljes döntését kijátszotta és hozzáteszem, vigye magával a kinevezési mandátumát, majd adja vissza. Nem tudom elképzelni, hogy különben újra hiteles emberré váljon.
Az interjú teljes szövege itt olvasható.