Romagyilkosságok: helyszíni bizonyítás, kommandósokkal

Kommandósok biztosításával befejeződött a csaknem négy órán át tartó helyszíni bizonyítási eljárás Galgagyörkön. A romagyilkosságokkal gyanúsított K. Árpád Sándor közreműködött a bűncselekmény pontos rekonstruálásában.

Közreműködött a romák elleni támadássorozat elkövetésével gyanúsított K. Árpád Sándor a keddi, galgagyörki helyszíni bizonyítási eljárás keretében a bűncselekmény lefolyásának pontos rekonstruálásában - közölte a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). Az NNI közleményében megerősítette: kedden komoly biztonsági intézkedések mellett a Készenléti Rendőrség közreműködésével munkatársai helyszíni kihallgatást hajtottak végre a romák elleni bűncselekmény-sorozat első helyszínén, Galgagyörkön az egyik gyanúsított, K. Árpád Sándor részvételével. A gyanúsítottat kommandósok gyűrűjében, több tucatnyi rendőr biztosítása mellett szállították a Pest megyei településre, hogy rekonstruálják a mintegy két évvel ezelőtt, 2008. július 21-én elkövetett bűncselekményt.

A hat halálos áldozatot követelő támadássorozat első állomásának számító Galgagyörkön kedden 9 órakor jelentek meg a géppisztolyos rendőrök kéttucatnyi járművel, hogy rekonstruálják a három, romák által lakott ház elleni fegyveres támadást.

A kilenc fegyveres és Molotov-koktélos támadás nyomozásában eljáró NNI szóvivője az MTI-t a bizonyítási eljárás után arról tájékoztatta: a helyszíni kihallgatásnak az volt a célja, hogy a gyanúsított már megtett vallomását a helyszínen ellenőrizzék. A bizonyítási eljárás lehetőséget biztosított K. Árpád Sándornak arra, hogy a helyszínen nyilatkozzon a cselekmény lefolyásáról, körülményeiről, megmutassa az elkövetés helyét vagy a bűncselekménnyel összefüggő más helyet, tárgyi bizonyítási eszközt - tette hozzá Bartha László.

A szóvivő tájékoztatása szerint a galgagyörki helyszíni bizonyítási eljárás keretében K. Árpád Sándor "közreműködött a 2008. július 21-én elkövetett bűncselekmény lefolyásának pontos rekonstruálásában, a helyszín megközelítési útvonalának ellenőrzésében". Az őrnagy úgy fogalmazott: a komoly biztonsági intézkedések mellett tartott helyszíni kihallgatás során nem történt rendkívüli esemény, ami az eljárás lefolyását, az abban részt vevők biztonságát veszélyeztette volna.

Galgagyörkön 2008. július 21-én, kevéssel éjfél után lőttek rá három, romák lakta családi házra, a nyomozás eddigi adatai szerint ez volt a kilenc támadás közül az első. A helyszíni bizonyítási eljárásra kedden 9 óra előtt érkeztek rendőrök kéttucatnyi autóval, terepjárókkal a Rákóczi utcába.

A lakók csak reggel szembesültek a rendőri akcióval

Az ott lakók elmondásuk szerint reggel szembesültek azzal, hogy a rendőrség lezárta az utcát. A csuklyát viselő kommandósok, illetve a védőfelszerelést viselő rendőrök arra kérték őket, hogy amíg tart a bizonyítási eljárás, maradjanak otthon, s jelezték: az udvart semmiképpen nem hagyhatják el. A lakókban állításuk szerint ekkor tudatosult, hogy a 2008-ban történt támadással összefüggésben zajlik rendőri intézkedés. A bizonyítási eljárás ideje alatt a rendőrök sem a megtámadott ház közelébe, sem az utcába nem engedték be az újságírókat.

Szemtanúk az MTI tudósítójának azt mondták: a kommandósok a helyszínre szállították a géppisztollyal őrzött gyanúsítottat, akinek a fejére csuklyát húztak, kezét és lábát megbilincselték, és próbálták összevetni a nyomozás eddigi adatait a gyanúsított vallomásával. Az utcában lakók közlése szerint a gyanúsítottat közelről nem láthatták sem a házak ablakaiból, sem az udvarukról, mert a férfi a kommandósok gyűrűjében mozgott.

Csuklyás kommandósok, kutyás rendőrök

A település dombján, ahol a megtámadott házak találhatók, tucatnyi lesötétített rendőrségi autó állt, amelyekben védőfelszerelést viselő rendőrök ültek. Az utcában csuklyás kommandósok sétáltak, a házak közelében kutyás rendőrök álltak. Szemtanúk elmondása szerint az utca két oldalán, a dombtetőkön bűnügyi technikusok rögzítettek nyomokat és videóztak, fotóztak. A településen és a szomszédos falvakban járőrautók cirkáltak.

Egy neve elhallgatását kérő középkorú férfi az MTI tudósítójának a 2008 nyarán történteket felidézve azt mondta: a három, romák által lakott házra leadott lövések idején, éjjel egy óra körül vihar volt, dörgött az ég és villámlott, ezért eleinte nem gondolták, hogy lövések dördültek. Mint hozzátette, a keddi bizonyítási eljáráson, amelyet háza ablakából és udvaráról figyelt, számukra kiderült, amit már korábban is sejtettek: három különböző helyszínről adták le a sörétes fegyverekből a lövéseket.

Az egyik házat egy bokros területről leadott lövésekkel támadták meg, míg a másik kettőre már az elsőként meglőtt ház udvaráról tüzeltek. Ezeken a pontokon hosszabb ideig álltak a rendőrök és videokamerákkal rögzítették a részleteket. A megtámadott házak annak a már romos állapotban lévő otthonnak a szomszédságában vannak, amelyből két héttel korábban a - bíróság által azóta jogerősen feloszlatott - Magyar Gárda segítségével egy vita miatt elköltöztettek egy nem roma családot.

A támadásokkor minden házban voltak kisgyerekek is

A helyi lakos elmondása szerint a július 21-ei támadáskor az elkövetők ezt az épületet felgyújtották, a berendezési tárgyakat az udvarra dobálták, a televíziót sörétes fegyverrel szétlőtték, ekkor lőtték szét az épülettel szemben álló ház ablakának redőnyét is. A bizonyítási eljárás során ennél az épületnél is hosszasan időztek a rendőrök - mondták szemtanúk. A támadáskor minden házban lakók tartózkodtak, köztük kisgyermekek is, de személyi sérülés nem történt - mondta a szomszéd az MTI tudósítójának.

Egy másik férfi, akinek a lakására annak idején szintén rálőttek, közölte: még ma is "elevenen él" az utcában lakók emlékeiben a támadás éjszakája, és a gyermekek megrémültek a több tucatnyi fekete ruhás rendőr reggeli megjelenésétől. Kedd délután még zajlott a rendőrségi eljárás, a kommandósok és a rendőrök sorfalat álltak az utca elején, amikor a rendőrség a jelenlévő kéttucatnyi fotós, újságíró és operatőr figyelmét megkerülve egy másik utcán keresztül, "feltűnés nélkül" elszállította a gyanúsítottat egy lesötétített ablakú, szürke színű mikrobusszal. A járművet két terepjáró és két másik járőrautó kísérte, azokban csuklyát viselő kommandósok ültek.

A nyomozás eddigi adatai szerint Galgagyörk volt a romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat első állomása. A Nemzeti Nyomozó Iroda által folytatott eljárás eddigi adatai szerint az elkövetők 9 helyszínen 16 lakóházat támadtak meg fegyverekkel és Molotov-koktélokkal, 55 emberi életet veszélyeztettek és öt súlyos sérülést okoztak. A bűncselekmény-sorozat gyanúsítottjait 2009. augusztus 21-én Debrecenben, egy szórakozóhelyen fogták el, a négy férfi azóta előzetes letartóztatásban van.

Több tucatnyi kommandós és rohamrendőr biztosítja a Pest megyei Galgagyörkön a romák elleni támadássorozat helyszíni bizonyítási eljárását
Galgagyörk, 2010. március 2. Több tucatnyi kommandós és rohamrendőr biztosítja a Pest megyei Galgagyörkön a romák elleni támadássorozat helyszíni bizonyítási eljárását; a két évvel ezelőtti sörétes fegyveres támadás helyszínéhez vezető utat hermetikusan lezárták. Az összesen hat halálos áldozatot követelő bűncselekmény-sorozat egyik gyanúsítottja, K. Árpád vallomása alapján rekonstruálják a 2008. július 21-én történteket. MTI Fotó: H. Szabó SándorGalgagyörk, 2010. március 2. Több tucatnyi kommandós és rohamrendőr biztosítja a Pest megyei Galgagyörkön a romák elleni támadássorozat helyszíni bizonyítási eljárását; a két évvel ezelőtti sörétes fegyveres támadás helyszínéhez vezető utat hermetikusan lezárták. Az összesen hat halálos áldozatot követelő bűncselekmény-sorozat egyik gyanúsítottja, K. Árpád vallomása alapján rekonstruálják a 2008. július 21-én történteket. MTI Fotó: H. Szabó Sándor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.