Fővárosi Közgyűlés: rövid 'reggeli', heves vitákkal
A Fővárosi Közgyűlést rendhagyó módon reggel fél nyolcra hívták össze, tekintettel arra, hogy az Országgyűlés délután ülésezik, és több fővárosi képviselő egyben parlamenti politikus is, így át kell majd érniük a Ház ülésére. A közgyűlés rövid ülése várhatóan így sem lesz politikai vitáktól mentes, mert az elmúlt hetekben a korábbi fővárosi koalíciós pártok (az MSZP és az SZDSZ) a BKV-ügyek miatt nyilatkozataikban többször is egymást tették felelőssé a kialakult helyzet miatt.
A korábbi szocialista főpolgármester-helyettes, Hagyó Miklós képviselőként már nem vesz részt a közgyűlés hétfői ülésén, mert pártja kérésére lemondott mandátumáról. Az új szocialista képviselő azonban még nem ülhet Hagyó megüresedett helyére, ez pedig azt jelenti, hogy a korábbi koalíciós partnerek többsége elveszett a 67 tagú közgyűlésben, és már csak 33 szavazatuk van.
Az elolvadt többség azért jelenthet problémát, mert a testületnek el kellene fogadnia a szabaddemokraták vezette főváros és a szocialista kormány közötti BKV-szerződést, ami 23 milliárd forint támogatást biztosítana a főváros közlekedési cégének.
Várhatóan a közgyűlés elé kerül a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztási rendelettervezet is, amit a törvény szerint hétfőig kellene elfogadnia a testületnek.
A javaslatok között szerepel, hogy a főváros felmondaná a Budapesti Önkormányzati Parkolási Társulással kötött megállapodást, mert a Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft. nem takarította el a havat az általuk üzemeltetett parkolóhelyekről.
A közgyűlés elé kerül Tiba Zsolt főjegyzőnek az a javaslata is, ami szerint a közgyűlés lényegében megtiltaná a választási időszakban, hogy a fővárosi önkormányzat fenntartásában működő intézményekben kampányrendezvényeket tartsanak.