A Gripen gyanús pénzeit keresné az MDF
A svéd államügyész június 16-án jelentette be, hogy lezárták a vizsgálatot, és a nyomok arra utalnak, hogy a Gripeneket gyártó cég kereskedelmi partnere, a brit BAE Systems, kenőpénzekkel népszerűsítette a vadászgépeket, többek között Magyarországon is.
"Az ország hitele szempontjából alapvető érdek, hogy fény derüljön a Gripeneket népszerűsítő gyanús pénzek célpontjaira" - mondta keddi tájékoztatóján Karsai Péter. Az MDF-es képviselő hangsúlyozta azt is: az MDF a kezdetektől mindent megtett a tisztánlátás elősegítéséért. Emlékeztetett: a demokrata fórum politikai tanúvallomás megtételére kérte a többi párt elnökeit, miután nemzetközi szintű korrupciós gyanú fogalmazódott meg magyar pártokkal szemben - tette hozzá.
Elmondta, hogy személy szerint ő már 2007. december 3-án azonnali kérdést intézett a legfőbb ügyészhez arról, tervezi-e az ügyészség, hogy nyomozást indít az ügyben. Hozzátette: a legfőbb ügyész erre a kérdésre nemleges választ adott, majd ezután 2008 augusztusában a Legfőbb Ügyészség bejelentette: lezárták a Gripen-ügyben folytatott nyomozást, és nem találtak bűncselekményre utaló adatot a vadászrepülők beszerzésében.
Mint mondta, pártja egyrészről azt kérdezi a legfőbb ügyésztől, hogy a vizsgálat 2007. decemberi elutasítását követően milyen indokkal indított mégis nyomozást a Legfőbb Ügyészség. Másrészről pedig azt kérdezi az MDF, hogy a svéd ügyészség vizsgálata során napvilágot látott korrupciógyanús eredmények ismeretében tervezi-e a Legfőbb Ügyészség, hogy felveszi a kapcsolatot a svéd szervekkel - mondta Karsai Péter.
Az MDF arra kéri a Legfőbb Ügyészséget, hogy vegye fel a kapcsolatot az illetékes svéd szervekkel, tette hozzá a képviselő.