Forrás nélkül nem megy: csődvédelmet kért a Pápai Hús
Közvetlenül ezer dolgozó megélhetését érinti a százéves pápai húsgyár sorsa. A kormány idén július elején minősítette kiemelt jelentőségű gazdasági szervezetté a vállalatot. Ez azt is jelenti, hogy nemzetgazdasági vagy kiemelt közérdek fűződik a cég reorganizációjához. A törvény értelmében az ilyen vállalatokat a meginduló eljárásban fizetési moratórium illeti meg, illetve beszállítói nem függeszthetik fel az alapanyag, jelen esetben az élő állat, folyamatos ellátását.
A többségi önkormányzati tulajdonban működő Pápai Hús csütörtökön bejelentette a megyei bíróságnak csődeljárás iránti kérelmét, ez alapján egyelőre ideiglenes fizetési haladékot kapott.
Százhúsz napos szabad levegőhöz jutott a gyár, addig kell megegyezni az adósokkal, hogy elkerüljék a felszámolást.
Gőgös Zoltán szocialista országgyűlési képviselő elmondta: a vállalat tevékenysége 2011 első negyedévében fordult veszteségbe. Képtelenség ugyanis az ágazati adóterheket kigazdálkodni, hangsúlyozta a képviselő. Utalt arra, hogy az útdíj tovább rontja a magyar élelmiszeripar versenyképességét.
A szocialista politikus szerint egyre kevesebb a sertéstartó, közülük is sokan külföldre, például Romániába adják el állataikat. Ennek következtében a gabonaárak is sokat estek.
A pápai gyár megmentéséhez a cég újjászervezése mellett jelentős külső forrásra van szükség, állította Gőgös. Ez lehet a tulajdonos pénze, vagy akár a beszállítók is lehetnek tőkéstársak. Igaz, tette hozzá, tartós kintlévőségeik miatt a beszállítók bizalma erősen megingott.
Csupán akkora figyelmet kérünk a pápai gyár megmentésére, amekkorát a kormány politikai ellenfeleinek lejáratására fordít - jelentette ki a képviselő.