Forradalom előtti hangulat - Orbán kötéltánca
"Magyarországon ismét forradalom lóg a levegőben. Vagy talán mégsem" - kezdte cikkét Josef Kirchengast, a bécsi liberális Der Standard munkatársa. Orbán Viktor azt ígéri, a választások után minden másként lesz. De hogy pontosan hogyan is néz majd ki ez a "rendszerváltás", azt nem mondja meg. Ismert, hogy nem sokra tartja a parlamentáris rendszert - írta a Fidesz-elnökről. Az előző kormányt a parlament előtti, heteken át tartó felvonulásokkal akarta megdönteni, és népszavazással kikényszerítette az egészségügyi díjak emeléséről szóló törvény visszavonását, hozzájárulva a költségvetési hiány megugrásához, ami az államcsőd szélére sodorta Magyarországot.
Az elmúlt nyolc év szocialista kormányzásának felelőseit "felelősségre kell vonni" - idézte Stumpf István osztrák újságírók előtt mondott szavait. Az elszámoltatás mikéntjéről - írta - nem beszélt a volt kancelláriaminiszter.
Szabó Vilmos külügyi államtitkár, az MSZP képviselője és képviselőjelöltje kíváncsi, milyen fordulatot tervez Orbán. "Talán egypártrendszert akar? Az már volt nálunk" - mondta. Szabó szerint Magyarországnak európai uniós tagként mindenesetre garantálnia kell a demokratikus alapjogokat. Ha a Fidesz-elnök valóban egy új rendszert akar felépíteni, "akkor súlyos válság következik" - idézte a politikust a Der Standard.
Akár választási retorika, akár hosszú távú stratégia az alapja, Orbán fordulatretorikája nagyon kockázatos - vélte a szerző. A legújabb felmérések szerint a Jobbik 15 százalékos támogatottságával már megközelítette a 18 százalékon álló MSZP-t, Észak-Magyarországon, ahol különösen magas a munkanélküliség, már a második helyen áll - írta, szélsőjobboldalinak nevezve a Jobbikot. Országosan a Fidesz 63 százalékos támogatottságra számíthat, mindenesetre enyhén csökkenő tendencia mellett. A Jobbik ezzel szemben 50 százalékot javított a legújabb felmérések szerint.
"Úgy tűnik, Orbán a saját politikai irányvonalának a foglya lett" - vélte Kirchengast. Ha a Fidesz továbbra is radikális változásokat ígér, elriaszthatja a mérsékeltebb szavazókat, már csak a Bajnai-kormány alatt bekövetkezett gazdasági stabilizáció miatt is. Azok viszont, akik valóban fordulatot akarnak, egy autoriter rendszert, mint például az oroszországi, inkább Vona Gáborral tartanak.
Kirchengast szerint Orbán már felismerte a szélsőjobboldal veszélyét. Emeli a tétet és választás elé állítja a választókat. "Kis győzelem - kis változás, nagy győzelem - nagy változás" - idézett egy Fidesz-jelmondatot. Emellett egy jelentős Jobbik-siker nem is lenne olyan kellemetlen a Fidesz számára, amely ebben az esetben kiegyenlítő erőként léphetne fel - írta.