Folytatódik a pécsi államosítás

A baranyai megyeszékhely önkormányzata visszavásárolja a Pécsi Távfűtő Kft. (Pétáv) 49 százalékos üzletrészét a francia Dalkia-csoport kezében lévő Pannon Hőerőmű Zrt.-től.

Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere tegnap sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a város és a hőerőmű szándéknyilatkozatot írt alá a kisebbségi üzletrész visszavásárlásáról. A Pétáv üzletrészének várható megváltási értékéről Páva nem beszélt, az egy, akár évekig tartó tárgyalássorozaton alakul majd ki. A város egyébként 2000-ben adta el a kft. 49 százalékát, egymilliárd forintért.

A Pétáv a város 30 ezer lakását, illetve Pécs intézményeit és vállalkozásait látja el hővel. A cég éves árbevétele 8 milliárd forint, nyeresége viszont alig 10-20 millió, mivel a többségi gazda célja az, hogy a pécsiek minél kedvezőbb áron jussanak fűtéshez. A százezer lakos feletti városok között a távfűtés tekintetében Pécs a második legolcsóbb, itt egy kétszobás lakás melegéért évi 120 ezer forintot kell fizetni. Amúgy a Pétáv akkor is kapcsolatban marad a hőerőművel, ha sikerül kivásárolni kisebbségi részt, ugyanis a távhőszolgáltató - egy szerződés értelmében - 2030-ig az erőműtől vásárolja az energiát.

Ha a most bejelentett kivásárlás megvalósul, akkor Pécs valamennyi közszolgáltatást végző cége a város kizárólagos tulajdonába kerül. Pécs először a város kommunális szemétkezelő cégéből, a Biokomból vásárolta ki az ugyancsak francia kisebbségi partnert, még 2003-ban. Az akkor szocialista irányítású városnak közvetlenül nem került pénzébe ez a manőver, mivel a Biokom három éves nyereségéből fedezték a részvények megvásárlását.

Tavaly októberben a város vízszolgáltatását vette saját kézbe Pécs. Ezt a feladatot - az immár fideszes irányítású pécsi közgyűlés - visszavette a Pécsi Vízműtől Zrt.-től, amiben a francia Suez-csoporté a részvények 49 százaléka, és rábízta a szolgáltatást az önkormányzat tulajdonában lévő Tettye Zrt.-re. A város vezetői azt remélik, hogy a Suez kártalanítása megoldható lesz a vízszolgáltatás 5-6 éves nyereségéből. Két hónappal ezelőtt a Pécsi Közlekedési Zrt. (PK) is a város tulajdonává vált, a cég máltai kisebbségi tulajdonosa ugyanis jelezte, kilép a liezonból.

Hogy a PK és a Pétáv összességében többmilliárd forintot érő kisebbségi üzletrészét miből fizeti ki az amúgyis eladósodott város, arra Páva Zsolt még korainak tartja a választ. A polgármester hangsúlyozta: fontos, hogy Pécs közszolgáltatást végző cégei az önkormányzat kezében legyenek, mivel a város csak így tud alkudozás nélkül dönteni e stratégiai cégek fejlesztéséről és az általuk kínált szolgáltatás áráról.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.