Folyik a Hazudik! Nem, ő hazudik!
A Fidesz méltatlannak tartja a miniszterelnöki posztra Bajnai Gordont, mert az ellenzéki párt szerint erkölcsi és politikai értelemben is összeférhetetlen, hogy a kormányfő egy offshore cég igazgatója volt - hangsúlyozta Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője sajtótájékoztatóján.
Cser-Palkovics András a Magyar Nemzetben szerdán megjelent írásra hivatkozva azt mondta: minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy „Bajnai Gordon egy unión kívüli országban létrehozott, ismeretlen tulajdonosi hátterű, magyarországi adófizetési kötelezettség elkerülésére alkalmat adó, tipikus offshore cég igazgatója volt". Hangsúlyozta: a miniszterelnöki poszt és az offshore cégek igazgatói pozíciója összeférhetetlen egymással, mind erkölcsi, mind politikai értelemben. Nincs jogalapja megértést és adófizetési fegyelmet követelni egy olyan miniszterelnöknek, aki maga is adóelkerülési technikákat vett igénybe - jelentette ki. Mint mondta, Bajnai Gordon az elmúlt időszakban bebizonyította, hogy egyértelműen alkalmatlan a miniszterelnöki poszt betöltésére, de mostanra az is kiderült, hogy nem csak alkalmatlan, hanem méltatlan is.
Az MTI azon kérdésére, hogy a Fidesz kormányra kerülése esetén ezeket az ügyeket is kivizsgálják-e, és ha igen milyen jogszabályba ütközhet az offshore cégek létrehozása, Cser-Palkovics András azt mondta: szerinte ezeket az ügyeket is ki kell vizsgálni, és azt is, hogy „jogilag kinek mire volt lehetősége", illetve hol van esetleg olyan szabályozási hiányosság, amit pótolni kell. Ugyanakkor hangsúlyozta: az ügy jogi megítélésén túl, politikailag és morálisan is elfogadhatatlannak tartják, hogy a miniszterelnök brutális megszorításokkal sarcolja az embereket, adófizetési fegyelmet követel tőlük, miközben róla kiderül, hogy az elmúlt években offshore cégek igazgatójaként adóelkerülési technikákat vett igénybe.
Szerinte a magyar embereket joggal érdekli az a kérdés, hogy mennyi adót nem fizettek be Magyarországon a Bajnai-féle offshore cégek. Ezek a pénzek hiányoznak a költségvetésből, miközben a Bajnai-kormány éppen arra hivatkozva vezet be megszorításokat, hogy kell a pénz a költségvetésnek - jegyezte meg a Fidesz helyettes szóvivője. Cser-Palkovics András úgy vélte, hogy az elmúlt hetekben érdemi magyarázatot nem hallhattak a miniszterelnök offshore-ügyeivel kapcsolatban, csak magyarázkodást, és ezekről is bebizonyosodott, hogy hazugságok voltak.
A kormányszóvivői iroda a múlt héten kilenc témában utasította vissza a Bajnai Gordon és családja ellen folytatott, „hazug állításokkal és hamis vádakkal leírható politikai indíttatású, karakterromboló kampányt". A kormányszóvivői iroda a közleményben hangsúlyozta: Bajnai Gordon nem vezetett bújtatott hátterű offshore cégeket, és az általa korábban irányított társaságok mindig a törvényeknek megfelelően jártak el.
A tájékoztatás kitért arra: Bajnai Gordonnak nincs közkeletű szóval offshore cégnek nevezett társasága. A Wallis-csoport egykori vezérigazgatójaként vett részt a cégcsoport külföldi érdekeltségeinek felügyeletében. Ennek a munkának a keretében játszott szerepet esetenként egyes, a Wallis-csoport konszolidált mérlegében megjelenő és adókimutatásaiban szereplő, transzparensen és a törvényeknek megfelelően működő vállalkozásoknak a felügyeletében.
Az Országos Sajtószolgálatnak küldte az alábbi közleményt Nyakó István MSZP-szóvivő (szó szerinti közlés):
„Magyar erőből, magyar gondolatok alapján, magyar tervekkel, magyar kivitelezők, egy magyar tulajdonban lévő vállalkozást építettek föl és építenek tovább. Így képzeljük el azt a jövőt, amely a szemünk előtt lebeg" - ezekkel a szavakkal beszélt 2002-ben még miniszterelnökként Orbán Viktor a hévízi Hotel Carbona átadásán. Azért ment el személyesen az átadásra, mert az Orbán-kormány mintegy 300 millió forinttal támogatta az adófizetők pénzéből a hotel felújítását. A hotel egy szövevényes offshore cégháló tulajdonában áll, ám akkor Orbán Viktor és a Fidesz még nem volt ilyen kérlelhetetlen ellenfele az offshore cégeknek.
Talán azért sem, mert az offshore cégháló kézbesítési megbízottja, a hotel bevételének haszonélvezője az a Bálintffy Gábor és Pocsai Alex, akik a nagy összegű állami támogatás birtokában később a Fidesz politikai csatlósának, a Hír Tv-nek is tulajdonosai lettek. Orbán Viktor szeme előtt akkor még olyan jövő lebegett, amelyben az adófizetők pénzéből több százmilliós támogatást kaphatott olyan cég, amelynek hátterében egy Seychelles szigeteki bejegyzésű offshore cég, egy Máltán bejegyzett offshore cég, valamint egy, a Brit-Virgin szigeteken bejegyzett offshore cég szerepelt.
Orbán Viktor és a Fidesz minden mondata az offshore cégekről hiteltelen és hazug. A Fidesznek ezt azzal teheti jóvá, ha támogatja a kormány határozott lépéseit az adókikerülés visszaszorítása érdekében. A kormány és a szocialista párt célja, hogy a különböző offshore cégeken keresztül adóparadicsomokba menekített pénzeket és vagyont bevonjuk a társasági és személyi jövedelemadó alapba. Ez a lépés is az munkára rakódó terhek csökkentését segíti: abba az irányba hat, hogy többet adózzon a vagyon, és kevesebb terhet viseljen, aki dolgozik.
Nyakó István, az MSZP szóvivője