Filmvásznon a Cozma-gyilkosság
Több évtizede vagyok törzsszurkolója a veszprémi kézilabdacsapatnak, jó néhány vezetőhöz és játékoshoz baráti szálak fűznek, a tragédia nagyon mélyen érintett - mondja Kálomista Gábor, - Már a gyilkosság napján kamerával követtük az eseményeket, igaz, akkor még nem tudhattuk, hogy a felvett anyag mire lesz jó. Fokozatosan érlelődött meg bennem az a gondolat, hogy a történtekből filmet kell készíteni. Úgy éreztem, hogy valamit tenni kell az erőszak ellen - egymással összefogva.
Kálomista elmondta: nem nyomoztak az ügyben, ennek ellenére a vászonra került anyag komoly gyűjtőmunka eredménye. De akármilyen alapos munkát is végeztek a filmesek, azért az nem zárható ki, hogy a következtetéseik alkalmasint tévesek lehetnek.
- A filmet többrészesre tervezzük. A második rész az első fokú ítéletig követi majd a büntetőeljárást, így utólag helyre tehetjük, ha valamiben tévedtünk volna - mondja Kálomista Gábor.
A szíven szúrt ország dokumentumfilm, gerincét az a harminc interjú adja, amelyeket a filmesek a sportolókkal, a csapat vezetőivel, a gyilkosság éjjelén a Patrióta lokálban tartózkodó szemtanúkkal, az országos rendőr-főkapitánnyal, a Veszprém megyei főügyésszel, valamint az előzetes letartóztatásban lévő gyanúsítottak ügyvédjeivel készítettek.
Fajsúlyos része az alkotásnak az a 15 perces játékfilmbetét, amely a Patrióta lokálban történteket próbálja rekonstruálni. A szereplők között láthatjuk Czapkó Antalt, Csányi Sándort, Oroszlán Szonját, Pindroch Csabát és Szabó Simont. Ugyancsak fontos eleme az alkotásnak az a nyolcperces animáció is, amely három nézőpontból - Marian Cozma, Ivan Pesics, valamint az elkövetők szemszögéből - mutatja be a tragikus perceket.
Mint megtudtuk, az alkotás teljes bevételét jótékony célra fordítják: a pénzt Marian Cozma családja és az MKB-Veszprém utánpótlásbázisa kapja. Kálomista Gábor nem kívánt beszélni a film költségeiről, amelynek döntő részét saját maga teremtette elő, csupán annyit mondott: ennyivel tartozott Cozma emlékének és a veszprémi kézilabdasportnak.
A film bemutatásának egyik kockázata az, hogy a sokkhatásból lassan ocsúdó veszprémieket alaposan felkavarhatja a premier. - Nem az a célunk, hogy dühöt váltsunk ki a nézőkből - állítja Kálomista Gábor. - Az biztos, hogy sokak számára megrázó és szívszorító élmény lesz a film. De ez nem baj. Azért idézzük fel a tragédia napjaiban átélt fájdalmat, hogy örökre beivódjon a nézőkbe. Az értelmetlen halálnak az az egyetlen jóvátétele, ha soha nem felejtjük el.