Fidesz: miért választások előtt jöttek az izraeli gépek?
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának KDNP-s elnöke sajtótájékoztatóján kifejtette: a magyar emberek joggal várnak választ arra, hogy milyen célból érkeztek ezek a repülők Magyarország légterébe, milyen gyakorlatot végeztek, milyen okból tették mindezt, és miért éppen most, a választások előtt történt ez az akció. Kijelentette: a történtek miatt továbbra is úgy látják, hogy Szekeres Imre honvédelmi miniszternek le kellene mondania.
A kereszténydemokrata politikus megerősítette a Fidesz-KDNP azon véleményét, amely szerint elképesztő, hogy a Honvédelmi Minisztériumnak (HM) fogalma sincs arról, hogy egy másik ország hadseregéhez tartozó kémrepülőgépek átrepültek Magyarországon. Az is megdöbbentő, hogy maga Bajnai Gordon miniszterelnök is az újságokból értesült erről - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy katonai légügyi hatóság nélkül - amelynek visszaállítására Szekeres Imre pénteken javaslatot tett a kormányfőnek - a katonai hírszerzés nem tudja-e észlelni az ilyen gépeket, Simicskó István úgy válaszolt: ez egy jelentős probléma, ám hiányát már lehetett volna érezni előbb is.
Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az engedélyeztetési eljárás mikéntjére is választ kellene adni.
Arra, hogy Izraellel létezik-e olyan kétoldalú megállapodás - mint a szövetséges NATO-tagállamok esetében -, amely megkönnyíti számára az ilyen repülések engedélyezését, Simicskó István azt mondta: nem tudja, hogy vannak-e kétoldalú megállapodások, de úgy tűnik, a kormány sem tudja. Arra a kérdésre, miszerint elképzelhető-e, hogy parlamenti jóváhagyásra lett volna szükség egy ilyen típusú repüléshez, úgy reagált: normális esetben minimum egy tájékoztatást kellett volna adni a szakbizottságnak.
A Magyar Nemzet csütörtöki számában saját forrásra hivatkozva azt írta, hogy szerdán az izraeli légi- és űrerők két gépe kétszer megközelítette a Ferihegyi repülőtér leszállópályáját Vecsés irányából, majd leszállás nélkül távozott.
Csütörtökön a Honvédelmi Minisztérium és a kormány is vizsgálatot kezdeményezett az ügyben.
Aliza Bin-Noun izraeli nagykövet a hírek közreadását követően az MTI-nek azt mondta: nem kémrepülők jártak Magyarországon, a két izraeli gép egy szokásos rutinfeladatot látott el, s korábban is történt már ilyen. Az MTI azon kérdésére, hogy pontosan milyen rutinfeladatot hajtottak végre a gépek szerdán Magyarországon, a nagykövet azt mondta: nem tudja megmondani a gyakorlat célját és pontos időpontját sem, mert "nincs beavatva a részletekbe". A nagykövetség feladata mindössze az, hogy engedélyeket kérjen a hatóságoktól ilyen esetekben - tette hozzá.
A Nemzeti Közlekedési Hatóság közlése szerint az izraeli légierő szerda délutáni ferihegyi gyakorlata a jogszabályoknak megfelelően történt, a gépek betartották a repülésbiztonsági szabályokat. Kitértek arra is, hogy a gyakorlathoz szükséges engedélykérelem időben megérkezett a Külügyminisztériumhoz. A tárca a jogszabályoknak megfelelően továbbította a kérvényt a Nemzeti Közlekedési Hatóság légi közlekedési igazgatóságnak, amely a jogszabályban előírt kötelezettségének megfelelő eljárás után megadta a gyakorlathoz a szükséges engedélyeket.
Szekeres Imre honvédelmi miniszter javasolja, hogy az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága a külügyi bizottsággal közösen ülésezzen a magyar légtérben gyakorlatozó izraeli repülők ügyében - közölte a Honvédelmi Minisztérium szóvivője szombaton. Kifejtette: az ügy teljes megismerése érdekében azonban egy közös ülést, a honvédelmi és a külügyi bizottság közös tanácskozását javasolja a miniszter, ennek az ügynek ugyanis szerinte diplomáciai aspektusa is van.
A honvédelmi miniszter pénteki közlése szerint jogszabályellenesen nem értesítették a katonai titkosszolgálatokat az izraeli gépek magyarországi repülési engedélyének kiadását megelőzően; az ügyben vizsgálat folyik. Ezzel kapcsolatban Bocskai István arra hívta fel a figyelmet, hogy a diplomáciai engedély kiadása után a honvédség légtérellenőrző ezrede folyamatosan kontrollálta a repülő mozgását - mint minden más, engedéllyel rendelkező repülő esetében -, amíg az ország területe felett repült, de mivel ezt engedéllyel tette, intézkedési jogköre nem volt az ezrednek.