Féltik az emberi jogi bíróságot a magyar jelöltektől
Örömteli ugyan, hogy a kormány végül nyílt pályázatot hirdetett a megüresedő strasbourgi bírói posztra, ám a kiválasztási eljárás továbbra sem felel meg maradéktalanul az Európa Tanács elvárásainak – figyelmeztet 14 civil szervezet. Erre nyílt levélben hívják fel Trócsányi László igazságügyi miniszter figyelmét.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának tagjait az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése választja a tagállamok kormányai által benyújtott háromfős listából. A tanácsi szabályzatok szerint a jelöltek kiválasztásának átláthatónak, tisztességesnek kell lennie, és nyílt pályázaton kell alapulnia.
Ennek ellenére a magyar kormány titokban választotta ki azt a három személyt, akit augusztus 26-án jelölt a 2017. január végéig hivatalban lévő strasbourgi magyar bíró, Sajó András helyére – emlékeztetnek a civilek. Azonnal tiltakoztak emiatt, és végül a kormány – a benyújtott lista visszavonásából adódó presztízsveszteséget is vállalva – szeptember 13-án úgy döntött, nyílt pályázatot ír ki. A pályázatokat szeptember 27-ig kell benyújtani.
A nyilvános információk alapján azonban a jogvédők úgy vélik, hogy a jelölési eljárás ezúttal sem fog maradéktalanul megfelelni az Európa Tanács követelményeinek. Ezért ismét az igazságügyi miniszterhez fordultak.
Hangsúlyozzák: a bírójelöltek kiválasztási eljárásának kiszámíthatónak kell lennie és előre meghatározott, nyilvános szabályokon kell alapulnia. A kormány által nyilvánosságra hozott anyagokból mindössze annyi derül ki, hogy a pályázatokat – meg nem határozott összetételű – szakmai bizottság bírálja el. Ezért azt kérik, hogy a minisztérium hozza nyilvánosságra az eljárás és a pályázatok elbírálásának szabályait, nevezze meg a bizottság tagjait.
Ésszerű időt kell biztosítani a jelentkezések benyújtására – hívják fel a figyelmet egy újabb aggályos pontra a jogvédők. A kéthetes határidő nem felel meg ennek a követelménynek, ezért azt javasolják, hogy a minisztérium legalább egy hónappal hosszabbítsa meg a pályázati határidőt.
Fotó: Vincent Kessler / Facebook |
A kiválasztási folyamat átláthatóságának növelése érdekében azt is kérik, hogy a minisztérium az érintettek hozzájárulása esetén hozza nyilvánosságra a pályázók nevét és a pályázatok tartalmát. Emellett a meghallgatások jegyzőkönyveinek nyilvánosságra hozatalát is indítványozzák, hiszen a magyarországi bírósági vezetői pályázatok kapcsán tartott meghallgatások jegyzőkönyvei is elérhetőek az Országos Bírósági Hivatal honlapján.
Ugyanakkor arra kérik azokat a pályázókat, akik fontosnak tartják az átláthatóságot, hogy pályázati anyagukat tegyék nyilvánossá. Ha ugyanis a kormány nem vagy csak részben tesz eleget a kéréseknek, csak így biztosítható a jelölési folyamat minél teljesebb körű transzparenciája.