Fellázadtak a filozófusok

Megelégelték az MTA Filozófia Kutatóintézetében folyó, "mindenféle szakmai megalapozottságot nélkülöző, szabályzat- és törvényellenes ámokfutást" és nemzetközi tiltakozó akciót indítottak a filozófusok.

A Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Intézetében elkezdődött tisztogatások elleni tiltakozásként és az eltávolított munkatársakkal való szolidaritás kifejezéseként szolidaritási akció indult. Az ügy hátterében az áll, hogy hogy egy világosan körülhatárolt cél érdekében (tudományfilozófiai intézet létrehozása, amely ellen, ha újonnan alapítanák, semmi kifogás nem volna emelhető) nagyhagyományú filozófiai diszciplínák (etika, esztétika, vallásfilozófia, filozófiatörténet, Lukács-kutatás) érdemes képviselőit akarják kitakarítani az intézetből, s ezt meg is kezdték olyan kiváló kutatók eltávolításával, mint Laki János vagy Mesterházi Miklós, valamint Tamás Gáspár Miklós küszöbön álló nyugdíjazásával.

A petíciót eddig kb. 850-en írták alá, köztük tizenhat akadémikus; az MTA kilenc filozófus tagja (rendes, levelező és külső tagok) közül hat. A negyvenegy filozófus akadémiai doktorból huszonegy írta alá, ami – tekintve, hogy egy részük már inaktív, más részük pedig érintett – a filozófus társadalom túlnyomó többségét jelenti. A filozófiai tanszékek és intézetek vezetői közül tizenöten írták alá a petíciót. Ezen kívül kis szakmánk mintegy hatvan további képviselője érezte szükségét szolidaritása kifejezésének. A társtudományok köréből több mint hatvan nagydoktor, habilitált doktor, kandidátus, egyetemi tanár, tanszékvezető csatlakozott.

Az aláírók között van a magyar humán tudományok nesztora, Szilágyi János György, továbbá Kornai János, Ferge Zsuzsa, Marosi Ernő, Heller Ágnes, Kelemen János, Török László, Almási Miklós, Galavics Géza. A petíció eljutott külföldre is, s a világ minden részéből igen sokan csatlakoztak, köztük olyan világnagyságok, mint Slavoj Zizek, a londoni egyetem tanára. Nagy port vert fel a külföldön élő magyar tudósok körében, az aláírók között jelen van Deák István történész és Márkus György filozófus. Különösen föltűnő a román illetve romániai tudományosság megmozdulása (több mint száz aláíró), amelynek fő oka az lehet, hogy az egyik érintett kutató, Tamás Gáspár Miklós, népszerű és tekintélyes tudós Romániában.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.