Feljelentés lehet a 'floridázás' vége
"Floridázós" díszletek és kellékek között tartott sajtótájékoztatót pénteken Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP országos elnökség tagja és Rónai György, a debreceni városi elnökség tagja, akit a szocialista párt delegált a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. (DV Zrt.) igazgatóságába.
A két politikus előtti pulpituson volt egy plüssalligátor és több színes koktél, utalva arra, hogy az országos botrányt kiváltott luxusutazás egyik résztvevője, Nyiri László, a DV Zrt. volt elnöke a floridai útról olyan fotókat tett föl a Facebook-oldalára, amelyeken félmeztelenül látható az óceánparton, pálmafák között, s az egyik fényképen egy kis alligátort, egy másikon pedig egzotikus koktélt tart a kezében. (A képeket Nyiri László a botrány kirobbanása után törölte az oldalról, ami érthetetlen, hiszen ha valóban magánpénzen utazott az Egyesült Államokba, akkor e képekben semmi kivetnivaló nem volna.)
A szocialista politikusok azt tették szóvá, hogy a "floridázó" vezetők közül ketten megszólaltak ugyan az ügyben, de Szekeres Antal jegyző és Litauszki Róbert, a DV Zrt. vezérigazgatója a szűk körű sajtótájékoztatón hiába magyarázkodott, a bizonyítékaik továbbra is gyönge lábakon állnak.
A Bangóné Borbély Ildikó és Rónai György az említett szerdai sajtótájékoztatót azért nevezte szűk körűnek, mert arra csak három kiválasztott orgánum kapott meghívást: a Hajdú-bihari Napló című megyei napilap, az önkormányzati kézben lévő dehir.hu, valamint a Magyar Távirati Iroda. A különös sajtótájékoztató további érdekessége, hogy a szervezésében részt vett az a Krecz Tibor is, aki nem is a városháza és a holding sajtóügyekkel foglalkozó munkatársa, hanem a stadionépítő projektcégé. Krecz Tibor természetesen "elfelejtette" meghívni a Nészabadságot is, holott lapunk több cikkelt közölt az ügyről. Tudósítónk ezt sms-ben tette szóvá neki, de erre Krecz Tibor nem reagált.
A szocialista politikusok pénteki sajtótájékoztatójukon azt mondták: "a hivatalosnak indult, de mégis magánútként kikiáltott utat utólagosan számlázzák ki a résztvevőknek. Na persze személyre szóló számlákat, repülőjegyek foglalását igazoló dokumentumokat nem láthattunk, csak az energetikai konferencia Szekeres Antal nevére szóló belépőjegyét".
Hozzátették: az azonban bebizonyosodott, hogy az utazók egy része a Debreceni Vagyonkezelő Holding Zrt. költségén tervezte és szervezte meg a kiutazást, s a cég adta ki az utazásszervező szegedi cég felé a megbízást. (Szekeres Antal jegyző azt állította, hogy ez a szegedi Alföldfest Kft. volt, ez szervezte az egész ország területéről ugyanerre a rendezvényre több csoport kiutazását.) Az MSZP-sek szerint nem kétséges, hogy mindez közpénzen történt, ezt támasztja alá az is, hogy ennek ellenkezőjét nem sikerült hitelt érdemlően igazolni.
Bangóné Borbély Ildikó és Rónai György három kérdést tett föl az ügyben: Lemondanak-e felelős tisztségükről az érintettek? A DV Zrt. kiknek szervezte meg az utat, fizetett-e az utazásszervezőnek, s mennyit? Vannak-e olyan személyek az utazók közöttük, akikről eddig nem beszéltek? Ennek azért van jelentősége, mert az utazáson állítólag tizenöten vettek részt, de közülük eddig Szekeres Antal, Pajna Zoltán, Litauszki Róbert, Csonka Tibor, Tóth Sándor, Nyiri László neve hangzott el.
Tudósítónk úgy értesült, hogy az MSZP más helyi ellenzékiekkel azt tervezi, hogy az ügyben hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt feljelentést tesz. Erre reagálva Rónai György azt mondta: jövő csütörtökön a floridai botrány terítékre kerül a debreceni közgyűlésben, pénteken pedig a holding igazgatósági ülésén, s ha ott sem születnek megnyugtató válaszok, akkor megteszik a szükséges jogi lépéseket. Hozzátette: nagy reményt nem fűznek az eljáráshoz, mert a "floridázás" nem egyedi. Emlékeztetett rá, hogy fideszes vezetők korábban a családtagjaikkal együtt utaztak az Azori-szigetekre egy konferenciára, s annak sem lettek sem jogi, sem politikai következményei.
Bangóné Borbély Ildikó végül elmondta azt is: aggályos és etikátlan, hogy közpénzből fizetett debreceni városházi vezetők állításuk szerint képesek 700 ezer forintot kifizetni a saját zsebükből egy floridai kirándulásra, miközben hiteles felmérések támasztják alá, hogy a debreceni családok hetven százaléka nehéz anyagi helyzetbe kerül, ha egy ötvenezer forintos váratlan kiadást kell fedezniük. Mint mondta, nem Magyarország teljesít jobban, csak a Fidesz, de az is csak propagandában.
A szocialisták kérdéseit eljuttattuk az önkormányzathoz és a holdinghoz. A polgármesteri hivatal egyetlen mondatos válasza így szól: "az MTI által november 20-án kiadott anyag tartalmazza az utazás részleteivel kapcsolatos információkat". Ugyancsak egyetlen mondattal válaszolt Litauszki Róbert vezérigazgató, aki ezt írta: "a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. és tagvállalatainak munkatársai saját szabadságuk terhére utaztak, az egyébként utazásszervező által szervezett úttal kapcsolatos minden költséget maguk fedeztek, ahogyan erről már a hét folyamán tájékoztattuk a sajtót is, és az MTI közleményében is szerepelt".
Fejenként nettó 700 ezer
Akkor nézzük, mit is írt az MTI az útról a zártkörű sajtótájékoztató alapján:
"Az indulás előtt döntés született arról, hogy a debreceni városvezetők és önkormányzati cégvezetők saját költségükön utazhatnak a floridai energetikai konferenciára - közölték az érintettek szerdán sajtótájékoztatón Debrecenben, elismerve ugyanakkor, hogy eredetileg a vagyonkezelő holding költségén tervezték megtenni az utat.
Litauszki Róbert, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója, a delegáció egyik tagja elmondta, hetekkel korábban eldöntötték, hogy részt vesznek a Power-Gen elnevezésű szakmai rendezvényen. Repülőjegyet az utazásszervező szegedi cég úgy foglalt, hogy abba egy vasárnapi ott-tartózkodás is beleessen, mert így olcsóbban lehetett lebonyolítani az utazást.
A hétvégével együtt azonban olyan napok is belekerültek az út időtartamába, amelyek a szakmai programot már nem fedték le és így nem lehetett arra költségtérítést sem kérni - tette hozzá. Litauszki Róbert jelezte: kérték az utazásszervező céget a számla megbontására, hogy saját költségükön tölthessék kint a hétvégét, erre azonban utólag nem volt lehetőség. Kósa Lajos (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere és a vagyonkezelő vezetésével közösen úgy döntött, hogy minden résztvevőnek a saját költségei és saját szabadsága terhére kellett elutaznia.
A vezérigazgató szerint ez az indulás előtti napon történt, így aznap kivették a szabadságaikat és lemondták a költségtérítést. A holding által az utazásszervezőnek elutalt összeget csak a hazaérkezésük utáni első munkanapjukon volt lehetőségük kifizetni. "Nem lehetett másképp csinálni és egy nappal az út előtt költségmentesen lemondani sem tudtuk az utat" - hangsúlyozta, megjegyezve, hogy az út fejenként nettó 700 ezer forintba került.
Litauszki Róbert az MTI érdeklődésére elmondta azt is, hogy Magyarországról összesen mintegy 30-an mentek az orlandoi eseményre. Debrecenből végül rajta kívül négyen utaztak: Pajna Zoltán (Fidesz-KDNP), Debrecen alpolgármestere, Szekeres Antal, az önkormányzat jegyzője, Csonka Tibor, a Debreceni Hőszolgáltató Zrt. vezérigazgatója és a Debreceni Vagyonkezelő egyik alkalmazottja, aki eredetileg is saját költségén és saját szabadságának terhére utazott volna.
Az MTI felvetésére jelezte azt is, hogy minden résztvevő tud társalgási szinten angolul, ő maga pedig angol szakos végzettséggel, korábban tolmácsként dolgozva tudott segíteni a többieknek, ha arra szükség volt. Elmondta még, hogy Kósa Lajos is a meghívottak között volt, ám ő a sűrű programjára hivatkozva hetekkel az út előtt visszautasította részvételét.
Szekeres Antal a sajtótájékoztatón bemutatta a nevére kiállított belépőjét a szakmai tanácskozásra. Beszámolója szerint ez a világ egyik legjelentősebb szakmai kiállítása, idén 74 országból mintegy 200 iparág 1400 kiállítója képviseltette magát.A városházi delegációt két terület érdekelte kiemelten: a független villamosenergia-termelés és a megújuló alternatív energiák. A városvezetés legfőbb célja az volt, hogy potenciális befektetőkkel vegyék fel a kapcsolatot és, hogy bemutathassák a város adottságait a helyi tudásbázistól kezdve az adószabályokig.
Litauszki Róbert ehhez hozzátette, hogy a városi energiastratégiában legfőképp a tervezett biomassza-erőmű projektbe, a hulladékkezelés fejlesztésébe és a megújuló energia alkalmazásának szélesítésébe illeszthetők a szakkiállítás tapasztalatai. Mint mondta, Csonka Tibornak már a konferenciához kapcsolódóan egyeztetett tárgyalása is van a geotermikus energia témájában. Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy a magyar résztvevők közt túlnyomórészt magánvállalkozások képviselői voltak, de tudomása szerint a miskolci önkormányzati cégektől is voltak delegáltak."