Felfüggesztett börtönbüntetést kér az ügyészség a volt főrendőrökre
Felfüggesztett börtönt kér az ügyészség Bene László volt országos és Gergényi Péter egykori budapesti rendőrfőkapitányra a 2006-os őszi zavargások miatt – írta a hétfői Bors a birtokába került vádiratra hivatkozva.
A cikk szerint Bene Lászlót két ügyben találhatják bűnösnek: az egyik, hogy 2006. október 23-án a rendőrök nem viseltek azonosító jelvényt, a másik pedig az, hogy nem indította meg a rendőri visszaélésekkel kapcsolatos vizsgálatokat.
A lap szerint Gergényi Péterre – aki a másodrendű vádlott –, továbbá Dobozi Józsefre, a volt Rendészeti Biztonsági Szolgálat parancsnokára elöljárói intézkedés elmulasztása miatt kér felfüggesztett börtönt az ügyészség.
Megvádolta Bene László volt országos főkapitányt, Gergényi Péter volt budapesti főkapitányt és még tucatnyi rendőrt a 2006. őszi budapesti eseményekkel összefüggésben az ügyészség – tudatta még február elején a Központi Nyomozó Főügyészség. Az akkori közlemény szerint Benével és Gergényivel szemben elöljárói intézkedés elmulasztásának bűntette miatt emeltek vádat a tévészékház ostrománál 2006. szeptember 18-án este és a fővárosban 2006. október 23-án történtek ügyében.
A vád szerint a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) több tisztje, annak ellenére, hogy látta, amint alárendeltjei közül egy vagy több rendőr az intézkedés alá vont személyt bántalmazta, azt nem akadályozta meg, és a bűncselekmény gyanújára okot adó cselekményt sem jelentette. Az ügyészség azt is felrója, hogy a rendőri vezetők nem indítottak vizsgálatot a szolgálati jelvények viselésének elmaradása miatt.
Az ügyészség a Szabadság téri események kapcsán is kifogásolhatónak tartja a vezetői intézkedéseket. A vádirat szerint Gergényi „a vezetési pontra beérkezett adatokból, információkból tudta, hogy a televízió székházánál szolgáló rendőri egységek irányítatlansága folytán teljes zűrzavar alakult ki”. Ennek ellenére sem tett semmit, és emiatt „a helyszínre vezényelt rendőri kötelékek túlnyomórészt felmorzsolódtak, több rendőr megsérült”.
Dobozi József terhére pedig azt róják fel, hogy nem indított vizsgálatot a 2006. október 23-án használt kényszerítőeszközök alkalmazási körülményei, az egyes helyszíneken felhasznált gumilövedékek, könnygázgránátok mennyisége, azoknak a feladat végrehajtáshoz igazodó arányossága kérdésében.