Fél órát vesz el egy családtól a népszámlálás
Feleljen a jövőért! - ez az idei népszámlálás szlogenje, mellyel a szervezők az esemény jelentőségére, az adatszolgáltatásssal járó felelősségre szeretnék felhívni a figyelmet. Ezek az adatok fogják ugyanis megalapozni a következő tíz év gazdasági, társadalmi döntéseit. - 2011-ben mindegyik uniós országban végre kell hajtani a népszámlálást - emlékeztet Vukovich Gabriella, a KSH elnöke. A 2010. körüli években az egész világon mindössze öt olyan ország lesz, ahol nem zajlik le népszámlálás.
A tizenötödik magyar népszámlálás keretében csaknem 40 ezer kérdezőbiztos keres fel közel 4,4 millió lakást 2011. október elseje és 31.-e között. A népszámlálásnak van egy úgynevezett eszmei időpontja, 2011. október elseje nulla óra, aki ezután születik, azt ebben a népszámlálásban még nem regisztrálják. A népszámlálás kérdéseire kötelező válaszolni.
Kétféle kérdőívet, egy személyi- és egy lakáskérdőívet kell kitölteni. Az első, lakásokra vonatkozó kérdéssorban többek között a lakás típusára, korára, tulajdonosaira, fűtésére, vízellátására kérdeznek rá. A személyi kérdőívben többek között a válaszadó iskolázottságára, nyelvismeretére, munkaviszonyára, családi állapotára kíváncsiak. Az utolsó oldalon szerepelnek az úgynevezett szenzitív kérdések, melyekre nem kötelező válaszolni. Ilyenek a nemzetiségre, vallásra, tartós betegségekre, fogyatékosságra vonatkozó kérdések.
Idén először lehetőség lesz a kérdőívek online kitöltésére is. A számlálóbiztosok levélben minden háztartásba eljuttatnak egy azonosító kódot szeptember végén. Aki interneten szeretné kitölteni a kérdőívet, az október 16-ig ezzel a kóddal bejelentkezhet. - Egy háztartás azonban csak egyféle módon válaszolhat, tehát ha az egyik családtag az internetes kitöltést választja, akkor a vele élőknek is ezt kell tennie - hangsúlyozta Németh Zsolt, a KSH Népszámlálásért felelős elnökhelyettese. Akik nem válaszoltak interneten, azokhoz kimennek a kérdezőbiztosok. A szervezők úgy számolnak, hogy a válaszadók tíz százaléka fog az online lehetőséggel élni, de Német Zsolt nem tartja elképzelhetetlennek a húsz százalékos arányt sem.
- Magyarországon különösen érzékenyek vagyunk az adatvédelemre, aki nem szívesen beszél egy számlálóbiztossal, annak ideális megoldás az internetes kitöltés - mondta Németh Zsolt. Az adatvédelem egyébként is kulcskérdés, mert aki nem bízik meg a szervezőkben, esetleg nem ad meg valós adatokat. A KSH együttműködik az adatvédelmi biztossal, csak olyan megoldásokat alkalmaznak, melyeket a biztos jóváhagyott.
Ez azért is lényeges, mert a 2001-es név és lakcím nélküli népszámlálás után most újra lakcímmel, de név nélkül kell válaszolni. Most is önbevalláson alapul az összeírás, semmilyen dokumentumot nem kell a biztosoknak bemutatni. A próbaszámlálások alkalmával lemérték, hogy egy átlagos család esetében összesen fél órát vesz igénybe a kérdőívek kitöltése. A számlálóbiztosok titoktartási nyilatkozatot írnak alá.
A mintegy ötvenmillió oldalnyi adat feldolgozása után az első eredményeket jövő márciustól teszik közzé, részletes adatok jövő júliustól várhatóak.