Fej fej mellett a Fidesz és a Jobbik menekültellenességben
A Fidesz 13 törvényt – köztük sarkalatosakat – módosítana a parlamentnek pénteken beterjesztett javaslatcsomagjában. A kormány így bevezethetné a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet, és Gulyás jelezte, hogy erre meg is van a szándék. A válsághelyzetben speciális szabályok lépnének életbe. Soron kívül kellene például elbírálni a határsértők ügyét. Bűncselekménynek minősülne a technikai határzár tiltott átlépése és megrongálása is. Az előterjesztés alapján a határátlépés során elkövetett bűncselekményeknél automatikus lenne a kiutasítás.
A honvédelmi törvényt azért módosítanák, hogy a honvédség közreműködhessen az államhatár védelmében. A Fidesz ugyanakkor ehhez nem tartja szükségesnek az alkotmány módosítását.
A Jobbik a Fidesz elé vágva már csütörtök este benyújtotta saját javaslatát az Országgyűlésnek. A radikális párt az alaptörvényt is módosítaná annak érdekében, hogy a kormány humanitárius katasztrófa megelőzése és elhárítása érdekében bevethesse a hadsereget. Ez azt jelentené, hogy a migrációs nyomás fokozódása esetén részben vagy egészen lezárhatnák az ország határát, és akár lőhetnének is a határsértőkre.
Igaz, Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője azt mondta: a határvédelmet ellátó egységeket elsősorban vízágyú és gumibot használatára jogosítanák fel, de „kialakulhat olyan szélsőséges helyzet, amikor a katonáknak, illetve a rendőröknek éles lőfegyvert is használniuk kell épségük védelmében", ilyennek nevezte például több ezer bevándorló „erőszakos határátlépési kísérletét". Ilyen esetben viszont – értelmezésünk szerint – a fideszes javaslat is lehetővé tenné a fegyverhasználatot.
A jobboldalról érkező javaslatokat baloldalon egyetlen párt sem támogatja, miközben az ügyben politikai játszma és licitelés zajlik a Fidesz és a Jobbik között. Az alaptörvény módosításához az összes parlamenti képviselő kétharmadának támogatása szükséges, ami a Fidesz és a Jobbik együttműködését feltételezi. A sarkalatos honvédelmi törvény átírásához viszont elegendő a jelenlévő képviselők kétharmada, így elvileg (ha néhány ellenzéki képviselő távol marad) elképzelhető, hogy a kormánypártok nem szorulnak a Jobbik segítségére.