Fáklyákkal tiltakoztak a liget negyedelése ellen
A Műcsarnok mögötti Időkeréknél tartott demonstráción mintegy kétszázan vettek részt, és a parlamenti többség december 17-én elfogadott törvénye ellen emeltek szót. Eszerint a terület a Műcsarnoktól az Ajtósi Dürer sorig szabadon beépíthető, kiírhatják a pályázatot az múzeumi negyed épületeire.
- A tervek öt gigantikus épületben elhelyezendő hat múzeumot tartalmaznak, ami egyet jelent a Városliget halálával - jelentette ki a rendezvényen Kiss Róbert, a Szolidaritás Mozgalom elnökségi tagja, és arra hívta fel a figyelmet, a kormány évi másfél millió turistát szabadít rá Budapest zöld szívére. Mely már létrehozása pillanatában is ligeti, pihenési funkciót szolgált. A 150 milliárdos óriásprojekt a hírek szerint magába foglal egy új cirkuszi épületet és egy gasztrofalut is. Ez a vállalkozás Kiss szerint azt a célt is szolgálja, hogy leköltöztetik a Nemzeti Galériát, és akkor Orbán Viktor minden különösebb akadály nélkül bevonulhat a Várba.
Elhangzott az is, hogy Orbán Viktor első kormányzása idején ide álmodta a Nemzeti Színházat, az a terve nem sikerült, most azonban mégis meg akarja mutatni a budapestieknek, hogy milyen a Fidesz kéznyoma. Ezért akarják elpusztítani a pestieknek érzelmileg oly sokat jelentő Városligetet.
- Már elhangzott - jegyezte meg Kiss Róbert -, hogy nem fog megváltozni a ligeti zöldfelület nagysága, mert a múzeumok tetején füvesítenek. Jelentkezzen, aki egy épület tetején, műfüvön szeretne sétálgatni.
A zöld ügyekkel foglalkozó aktivista - aki SZDSZ-es színekben két cikluson át volt parlamenti képviselő - arról is beszélt, hogy a múzeumok logisztikai kiszolgálását a városligeti tó és a Hősök tere alatt építendő alagútrendszerrel tervezik ellátni. Ami egyben azt is jelenti, hogy elveszik a budapestiektől a szabad felületeket, megszűnik a szabad mozgás a környékben. A tervek ellen sem a hatodik, sem a tizennegyedik kerület polgármestere nem emelt szót, az embereket szokás szerint senki nem kérdezte meg. - Mindent megteszünk azért - jelentette ki Kónya Péter, a Szoldaritás elnöke -, hogy a Városligetet ne vehessék el az itt lakóktól.
A tiltakozó meneten részt vettek az MSZP szimpatizánsai is. Horváth Csaba, a szocialisták fővárosi frakcióvezetője azt mondta, a jövő évi választásokon fognak csattanós választ adni a Fidesz múzeumnegyedes terveire. Ha a Városligetet be akarják építeni, ott a baloldali kormány mindent le fog bontatni. - Ha a kormány azt mondaná - mondta Horváth -, hogy segíti pénzzel a Városliget szépítését, az ellen nem lenne kifogásunk. De a fákat és a ligetet nem adjuk. És nem hagyjuk, hogy itt is az történjen, mint a Kossuth téren. Az MSZP aláírásgyűjtési akciót indít a tervek megakadályozására.
A tiltakozók a gyűlést követően fáklyákkal vonultak végig a Kós Károly sétányon, és a hídon érkeztek vissza a Hősök terére.