Esztergom helyzetbe hozta az UD Zrt. volt vezetőit
- Jól vagy különben?
- Igen, igen, igen. Épp most Esztergomban vagyok.
- Na, helyes!
- Önkormányzatnál.
- Jó, jó, köszi!
Aki kérdez, Demeter Ervin, a Fidesz parlamenti képviselője, aki válaszol, Horváth József, az UD Zrt. közelmúltban lemondott egyik vezetője. A titkosszolgálat által rögzített, és az interneten ma is hallható beszélgetésből több ugyan nem derül ki arról, hogy az egyre terebélyesedő megfigyelési ügyben érintett Horváth miért járt Esztergomban, ám a város képviselő-testületének szeptember végi döntése alapján már lehetnek elképzeléseink.
Az ügy előzménye, hogy az idén tavasszal a csaknem százszázalékos önkormányzati tulajdonban levő Strigonium Zrt. - amely cégei révén érdekelt többek között a fürdő üzemeltetésében, az ingatlankezelésben, a helyi hirdetési és kegyeleti piacban, és a roma foglalkoztatásban is - a North Atlantic Protector Kft.-vel közösen létrehozta az Esztergomi Vagyonvédelmi (Evéd) Kft.-t. A North Atlanticot két magánszemély: Horváth József, és UD Zrt.-s üzlettársa, Tóth János alapította.
Az új vállalkozás tevékenységi köre személy- és vagyonbiztonságra, a magánnyomozásra, illetve az üzleti tanácsadásra terjed ki. Csakhogy a Strigoniumnak - tehát tulajdonképpen Esztergom városának - már van ilyen cége: a Secretar Kft., amit a cégnyilvántartás szerint 2002-ben jegyeztek be.
Az új biztonsági vállalkozás székhelye Budapesten található - a Horváthék által jegyzett kft.-vel azonos címen -, és Esztergomban csak fióktelepe van. Az Evéd Kft.-t csupán ötszázezer forint jegyzett tőkével alapították.
A Strigonium elnök-vezérigazgatója szeptemberben nagy ívű elképzeléseket vetett papírra, és annak alapján a város fideszes polgármestere előterjesztést is készített. A zárt ülésen beterjesztett javaslat szerint apportálás révén a vállalkozás tulajdonába került az 1700-as évek derekén épült Meszéna-ház, amely a zrt. törzstőkéjének egymilliárdos emelésével megvalósítandó felújítás után alkalmas lesz arra, hogy ott a cégcsoport valamennyi tagjának "kulturált irodahelyiségeket" biztosítsanak. A "holdingszerű működés érdekében" pedig a Strigoniumhoz kerül például az eddig közvetlenül önkormányzati tulajdonban levő helyi közterület-fenntartó kft. és a városi tévé is.
A terv szerint az egymilliárdos törzstőkeemelést kötvénykibocsátás fedezi, vagyis: enynyivel nő a település adósságállománya.
Az UD Zrt. korábbi vezérkarának közreműködésével létrehozott Evéd Kft.-nek új szerepet is találtak. A cég venné át az esztergomi önkormányzat - és vállalkozásai - tulajdonában levő vagy általa lízingelt gépkocsik üzemeltetésével kapcsolatos feladatokat, s a járműveket a város visszabérelné.
A félmilliós bejegyzett tőkével rendelkező kft.-nek ez persze túl nagy falat lenne, mert az önkormányzati tulajdonban levő autók megvásárlásához, illetve a lízingszerződések átvállalásához - meg a járműpark fenntartásához, majd legfeljebb ötévenkénti cseréjéhez - ennél jóval több pénzre van szükség. A helyhatóság ezért úgy határozott, hogy az Evédnél negyvenmilliós tőkeemelést hajt végre, tehát az ajándék feladathoz ajándék pénzt is adnak. Ám ez nem minden, mert a budapesti székhelyű vállalkozás számára az egominfo.hu esztergomi hírportál szerint egy önkormányzati ingatlant is biztosítanának, ahol irodát, pihenőhelyiséget és garázst alakítanának ki. Az egominfo.hu úgy tudja, hogy a cég számára a helyi ipari parkban szerelőműhelyt és autómosót létesítenének.
Az esztergomi önkormányzat határozata csaknem két héttel az után született, hogy az UD Zrt.-nél a Nemzeti Nyomozó Iroda magántitok jogosulatlan megszerzése és más bűncselekmények miatt házkutatást tartott, majd rögtön utána feljelentést tett.