Erdő Péter megáldotta a Mátyás-templom régi és új harangjait
A harangok megáldása után Erdő Péter ünnepi, latin nyelvű szentmisét tartott. A szertartáson egyebek mellett arról beszélt a zsúfolásig megtelt templomban, hogy a harangokban az egyházi hagyomány az apostolok és hithirdetők jelképét látja.
Megfogalmazása szerint a történelem korábbi időszakaiban nem csak szentmisére és zsolozsmára hívta a híveket a harang, hanem a zsinatok összeülését, a háborúra való kivonulást, a nagy közös örömökért való hálaadást, a halottak búcsúztatását, a kiközösítést, az előkelő személynek vagy uralkodónak a városba való bevonulását, a javadalom átvételét az új főpap részéről, a tűzoltásra való felszólítást, a viharok elhárítását, a nyugovóra térést, a népgyűlések vagy országgyűlések összehívását és az ünnepek beálltát is jelezte.
A szentmise utáni sajtótájékoztatón Erdő Péter rámutatott: a harangszentelés mindig különleges esemény az egyház életében. Az egyházi előírás megkívánja, hogy ellenőrizni kell: valóban törvényesen megáldott vagy megszentelt harangok szólnak-e egy templomban.
Mint mondta, a harangok megszólalása korábban is a közösségi élet ritmusát jelezte, szólított az ünnepekre. "Fontos dolog egy nép életében, hogy legyenek közös ünnepeik (...), nem véletlen, hogy Európában a vasárnap megünnepléséről olyan sokszor esik szó" - fogalmazott.
Elmondása szerint legutóbb erről Brüsszelben tárgyaltak, amikor az Európai Unió vezetői találkoztak a legelterjedtebb vallások képviselőivel; éppen a Zsidó Világkongresszus európai szervezetének elnöke volt, aki azt mondta: az emberi életnek szüksége van egy pihenőnapra, amely megszentelődést, elmélyedést is lehetővé tesz. A vasárnapért való pápai megnyilatkozások és egyházi felszólalások mellett ez egy másik tanúság, amely mutatja, hogy az időt is strukturálni kell magunk körül - tette hozzá.
Erdő Péter arról is szólt, hogy a harangok felújítása, illetve újak készíttetése beilleszkedik a templom teljes felújításának folyamatába, amelynek "talán a felén vannak túl", a külső megújulás pedig a befejezéséhez közeledik. A bíboros azt kívánta, ne legyenek olyan történelmi viszontagságok, amelyek miatt a Mátyás-templom harangjainak el kellene hallgatniuk, és reményét fejezte ki, hogy "a békeség hirdetői és erősítői" lesznek a harangok.
Tarlós István a sajtótájékoztatón kiemelte a Mátyás-templom a nemzet temploma, amelynek felújítását a jövőben is támogatják. Beszélt arról, hogy "mindenki főpolgármestere szeretne lenni (...) de az bizonyos, hogy a város vezetésében meg fog jelenni az az értékrend (...), ami az utóbbi húsz évben egy kicsit kimaradt".
Nagy Gábor Tamás megjegyezte: az I. kerületi önkormányzat mindig is magáénak érezte a Mátyás-templom felújítását, amely "az egész nemzet ügye, nem csak a kerületi polgároké".
Süllei László kanonok, a templom plébánosa közölte: február 2-án az első két harangot emelik majd be, áprilisig pedig a többi is a helyére kerül.
Mátéffy Balázs, a Mátyás-templom múzeumának igazgatója a harangok megáldása után az MTI-nek azt mondta: a harangok felújításának összköltsége bruttó 130 millió forint, a 2006-ban beadott pályázatukkal - amit 2008-ban bíráltak el - 102 millió forintot nyertek el, és közben drágultak az alapanyagok is. A különbözetet, 28 millió forintot a fővárostól és több kerülettől kapták, illetve kapják meg.
Hozzáfűzte: a kivitelezéshez tavaly februárban kötöttek szerződést a passaui Perner céggel. Az új harangokhoz új elleningás harangszéket is kellett készíteni statikai okokból. Ezért az új harangok elkészítése "különleges műszaki kihívás volt, lényegesen több volt, mint egyszerű harangöntés".
A négy új harang közül három az Úr Krisztus, valamint XII. Piusz és II. János Pál pápa tiszteletére készült: 200, 155, illetve 117 centiméter átmérőjűek, súlyuk 45, 19, illetve 15 mázsa. A Szent Margit tiszteletére öntött, 110 kilogrammos kisharang Rudolf Perner ajándéka, ami az eddigi lélekharang felváltására érkezett.
A Mátyás-templom már meglévő két harangját Szent Károly és a Szentháromság tiszteletére szentelték fel. Az 1891-ben öntött Szent Károly-harang 180 centiméter átmérőjű, súlya 32 mázsa, míg az 1723-ban öntött Szentháromság-harang 105 centiméter átmérőjű, súlya 8 mázsa.
Mátéffy Balázs beszélt arról, hogy május 8-án, Európa napján terveik szerint megtartják a harangok közönség-bemutatóját is. A Mátyás-templom teljes műemlékvédelmi felújítása előreláthatóan - ha minden a forgatókönyv szerint megy - 2012 végére fejeződik majd be. Ilyen, teljes körű felújításon még nem esett át a templom azóta, hogy Schulek Frigyes megtervezte - hívta fel a figyelmet.