Érdekek - álláspontunk Geréb Ágnes büntetőügyeiről
Az otthonszülés hazai szószólója már évekkel ez előtt kesztyűt dobott a szülész-nőgyógyász hivatalosságoknak, módszeresen semmibe vesz minden tiltást és bírósági eltiltást is, népszerűsíti az otthon szülést és segíti azokat az anyákat, akik nem kórházban akarják világra hozni gyermeküket. Teszi ezt még az után is, hogy a bíróság megtiltotta neki. Volt néhány tragikus eset, amit orvos szakmailag lehet így is magyarázni meg úgy is – de a hivatalos konklúzió mindig az volt, hogy Geréb Ágnes nem tartotta be a szakmai elemi szabályait, s ezzel veszélybe sodorta a szülő nőket és csecsemőiket.
Geréb Ágnes módszere – nem feltétlenül a szülészorvosi, mint inkább az ön- és jogérvényesítési technikára gondolok – vitatható. Miféle otthonszülés az, amikor valaki Nyíregyházáról utazik a fővárosba, a Napvilág Születésházba, hogy Geréb Ágnes bábáskodása mellett ott hozza világra gyermekét? Intézményen kívüli szülés! – vágják rá Geréb hívei, akik ezzel lényegében elismerik, hogy nem az itt a kérdés, hogy hol szüljön a nő, hanem az, hogy ne kórházban szüljön. Ott ugyanis szerinte mindent alárendelnek a szülés intimitásával szerintük összeegyeztethetetlen orvosi protokolloknak. Hiába mondják erre a kórházak, hogy már náluk is számtalan módon és bensőségesebb körülmények között szülhet egy nő, a kórház attól kórház marad.
Koncepciós eljárás folyik Geréb Ágnes ellen – mondta lapunknak a műhiba ügyek egyik legtöbbet foglalkoztatott ügyvédje. Emlékeztetett rá, hogy a kórházak szülészetein is számos csecsemő és nő hal meg, csak éppen ezekről az esetekről kevés szó esik. Geréb Ágnes ellen viszont néhány éven belül már a negyedik büntetőeljárás indul az általa vezetett szülések közben bekövetkezett súlyos egészségkárosodással, vagy éppen csecsemőhalállal járó komplikációk miatt. A kórházakban történt halálesetek után ugyanakkor sok esetben még a gyászoló szülők kártérítési igényét is elutasítják a kórházak.
Nem gondolom, hogy Geréb Ágnes ellen koncepciós eljárások folynának. A terhére rótt bűncselekmények a gyanú szintjén eddig megálltak, s egyszer már bíróság is bűnösnek mondta ki. Ha nem is koncepciós eljárások ezek, nem függetleníthetők kemény szakmai és anyagi érdekektől, amelyek miatt a szülészek kötik magukat ahhoz, hogy szülni csakis kórházban lehessen.
Döntő- netán békítőbíráskodásra lenne szükség. Az államnak ennek keretében szabályokat kellene alkotnia. Ehelyett sumákol. Törvényt alkotott, hogy a nő megválaszthatja hol és milyen körülmények között hozza világra gyermekét, de a szakmai hivatalosságokra bízta az otthonszülés részletszabályainak kidolgozását.
Azok a bizonyos szabályok viszont csak nem akarnak megszületni. Majd, amikor a hatóságok eljárást indítanak Geréb ellen, gyorsan megígérik, hogy megalkotják a régóta hiányzó törvényeket. Persze nem alkotják meg. Végül is könnyebb Geréb Ágnest becsukni, főleg, hogy rendre okot is ad rá, mint elvégezni a jogalkotási munkát – vagy legalább átvenni az Európa számos országában bevált szabályozást.