Aki nem éri meg a nyugdíjkorhatárt, annyit is ér?
A demonstráció kiváltó oka az, hogy az egészségre káros munkakörökben dolgozók számára biztosított korkedvezmény az év végén megszűnik – tehát például a veszélyes üzemekben, a sugárveszélyes környezetben vagy a közlekedésben foglalkoztatottak sem mehetnek korábban nyugdíjba. A szakszervezetek szerint viszont képtelenség folyamatos munkarendben, a volán mögött, esetleg melegüzemekben negyven évet végigdolgozni.
A munkaadók különben a korai nyugdíjra jogosult foglalkoztatottak után többletjárulékot is fizetnek, tehát a kedvezmény miatt jelentkező kiadásokat nem a költségvetésből fedezték. A szakszervezetek ezzel kapcsolatban felhívták a figyelmet arra, hogy a veszélyes környezetben dolgozó munkavállalók átlagéletkora sokszor alacsonyabb, mint a tényleges öregségi nyugdíjkorhatár.
A korengedményes nyugdíj – amelynek megőrzését szintén követelik – fontos foglalkoztatáspolitikai eszköz, hiszen az idősebb munkavállalók számára ez biztosította a visszavonulás lehetőségét, ha a nyugdíj előtt néhány évvel bocsátották el őket. Ebben az esetben a munkáltatónak előre ki kell fizetnie az érintett után a tényleges nyugdíjkorhatár eléréséig terjedő időszakra esedékes járulékot, az államnak tehát ez egyetlen fillérjébe sem kerül.
Az aláírás-gyűjtési akció egy hónapig tart, s a petíciót a szakszervezet a saját szakmai javaslataival együtt elküldi a miniszterelnöknek. Az országos szakszervezeti akcióval egyébként kivételesen a munkaadók többsége is egyetért, s vállalnák azokat a kötelezettségeket, amelyekkel évente tízezreket lehetne munkanélküliség helyett korai nyugdíjba menekíteni.