EMMI: Nem vettük el a pótlékot a beteg gyerekektől
A mostani szabályváltozás a szociális rászorultság alapján igénybe vehető támogatásokat, kedvezményeket - az alapösszegű családi pótlékot, az utazási kedvezményt, a közgyógyellátást, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt, a három vagy többgyermekesek számára biztosított további kedvezményeket - nem érinti az EMMI közlése szerint.
A magasabb összegű családi pótlékra - hasonlóan a korábbi szabályozáshoz - továbbra is a gyermekek mindennapi életében napi problémát okozó, a gyermek és a család számára komoly terhet jelentő betegség és fogyatékosság biztosít jogot. Mint írták, ezen szabályozás orvos szakmai részét módosították, s azt is az egészségügyi szakmai kollégium illetékes tagozatai és számos szakértő bevonásával. Így egyértelműen és a betegségteher alapján méltányosan pontosították a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségek és fogyatékosságok korábbi, helyenként pontatlan felsorolását, biztosítva ezzel azt, hogy az orvosok az ország minden pontján egyformán alkalmazzák a rendeletet.
Kiemelték továbbá, hogy a szakorvosok szakmai irányelvek alapján dolgoznak, s állapítják meg a diagnózist, vagy adnak véleményt a betegség súlyosságával kapcsolatban. Ezen túlmenően a súlyos asztmára vonatkozóan a szakmai kollégium illetékes szakemberei a pontos tájékoztatás érdekében módszertani ajánlást készítettek, amely a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) honlapján elérhető: https://kollegium.gyemszi.hu/site/index.html .
"Az államtitkárság kiemeltem fontosnak tartja az emelt családi pótlékra jogosító megbetegedések kapcsán a széles körű társadalmi párbeszédet, hogy a rendszer méltányosan, átláthatóan es ellenőrizhetően működjön és a jogosultak számára egyszerűen hozzáférhető legyen" - hangsúlyozták a közleményben.
Az egészségügyi államtitkárság vasárnap közölte az MTI-vel, hogy széles körű egyeztetés eredményeként változtak az emelt összegű családi pótlékra jogosító feltételek. Így reagáltak Szűcs Erika, Demokratikus Koalíció politikusának sajtótájékoztatóján elhangzottakra, miszerint követelik a kormánytól, hogy állítsa vissza a beteg gyerekek után járó emelt szintű családi pótlékot.
Kedd délután Balog Zoltán emberi-erőforrás miniszter budapesti, Akadémia utcai dolgozószobája alatt tartott civil demonstráción az érintett szülők a tárcavezetőtől kérték a beteg gyerekek után járó emelt összegű családi pótlék visszaállítását, a vonatkozó rendelet felülvizsgálatát.
A gyerekekkel megjelent szülők az épület előtt felállított rögtönzött emelvényen a miniszterhez írt leveleiket olvasták fel. Ezekben ismertették, hogy az április 1-jén hatályba lépett jogszabály-módosítások milyen konkrét negatív hatásokkal járnak a tartósan beteg gyerekekre, illetve családjukra nézve.
Vattiné Bernáth Ildikó szervező arra hívta fel a figyelmet, hogy az emelt családi pótlék elvonása egyebek mellett együtt jár a gyereket és egy kísérőjét érintő utazási kedvezmény, az étkezési támogatás, valamint a közgyógyellátás elvonásával is. Közölte azt is, az emelt családi pótlék nélkül a gyerek tízéves kora után a szülő nem igényelhet ápolási díjat sem.
Becsléseik szerint a változtatások átlagosan 50-60 ezer forint többletköltséget jelentenek gyerekenként havonta a családoknak. Úgy számolják, hogy a rendeletmódosítás negatív következményei 60-80 ezer gyereket, illetve családot érintenek. Közölte, a változtatások 275 fajta betegségben szenvedő gyerek ellátására vannak hatással, köztük asztmás, allergiás, tejcukor- vagy lisztérzékeny, illetve autista, epilepsziás gyerekek.
A demonstráción több mint ötvenen vettek részt. A felszólalók közül többen arra hívták fel a figyelmet: egy tartósan beteg gyerek szüleinek számtalan olyan kiadása van, amelyhez nem kap támogatást. Példaként említették a laktózallergiás gyerekeket, akik nem ehetnek az iskolai menzán, ezért a szüleik naponta drága, speciális ételekkel indítják útra őket, ami komoly teher a családi költségvetésben.